Grip aşısına da zam! Yüzde 180 zamlandı

Grip aşısına da zam! Yüzde 180 zamlandı
Güncelleme:

CHP’li Burhanettin Bulut bu ay içerisinde Türkiye’de olacağı açıklanan üç buçuk milyon grip aşısının yetersiz kalacağına dikkat çekti, aşının eczanelerde 243 TL’den satılacağını söyledi.

Eylül ayı içerisinde 3 buçuk milyon grip aşısının Türkiye’de olacağının duyurulmasını değerlendiren CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 20 milyona yakın riskli hastanın olduğu Türkiye’de 3 buçuk milyon grip aşısının ihtiyacı karşılamada yetersiz kalacağına dikkat çekti, aşıların geçen yıla göre yüzde 180 zamlanarak eczanelerde 243 TL’den satılacağını kaydetti.

‘ÖDEME LİSTESİNDE YOKSAN HASTA OL’

Korona virüsü salgının da etkisiyle vatandaşların grip aşısına yöneldiğini kaydeden Bulut, “Grip aşısına olan ilgi Covid-19 ile birlikte arttı. Ancak geçen sene 85 lira 12 kuruş olarak belirlenen grip aşısı bu yıl 243 TL’den satılacak. Dolar kurunun artmasıyla birlikte, grip aşısı yüzde 180 oranında zamlandı. SGK’nın ödeme listesinde yer alan vatandaşlar grip aşısını ücretsiz olabilecek. Ödeme listesinde yer almayan vatandaşlar ise grip aşısını kendi cebinden karşılamak zorunda kalacak. Yani parası olan grip aşısı olabilecek, parası olmayan olamayacak. 4 kişilik bir aile grip aşısı yaptırdığında yaklaşık bin TL ödemek zorunda kalacak. Sağlık Bakanlığı vatandaşa kısaca ‘SGK ödeme listesinde değilsen grip aşısı yaptırma, hasta ol’ diyor” ifadelerini kullandı.

'AŞI STOK MİKTARI ARTIRILMALI'

56 milyon nüfuslu İngiltere’nin 30 milyon doz, 84 milyon nüfuslu Almanya’nın 26 milyon doz, 84 milyon nüfusu İran’ın ise 7,5 milyon doz aşı temin ettiğini belirten Bulut, şöyle konuştu:

“84 milyon nüfuslu ülkemiz sadece 3.5 milyon doz aşı siparişi verdi. 20 milyon riskli hastanın olduğu bir ülkede bu aşı miktarı yeterli olmaz. Aşı stok miktarı kademeli olarak artırılmalı. Geçtiğimiz yıl Sağlık Bakanlığı’nın sisteminde yaşanan sorun nedeniyle aile hekimlerine ve hastanelere giden 65 yaş üstü, kronik hastalığı olan, risk grubundaki yurttaşlar, aşısını yazdıramadan dönmek zorunda kaldı. Plansızlık nedeniyle risk grubunda bulunan birçok hasta aşı olamadı. Sağlık Bakanlığı, kronik hastalara ücretsiz verilecek aşıların tedarikine ilişkin acil planlama yapmalı. Çünkü bu plansızlık, organizasyonsuzluk ve ciddiyetsizlik halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor.”