Halk seferber oldu ! 3 gündür durdurulamıyor

Bilecik'te üç gündür etkili olan yangın için "yağmur duası" yapıldı.

Halk seferber oldu ! 3 gündür durdurulamıyor
A+ A-

Üç gündür etkili olan yangın nedeniyle Bozüyük ilçesindeki tüm camilerde "yağmur duası" yapıldı. Bilecik Valisi Büyükakın, yangının etkili olduğu alanda incelemelerde bulundu. Bölgedeki ekiplerin, devam eden yangının rüzgar ile yayılmaması için  çalışmaları sürüyor.

Bilecik'te üç gündür etkili olan yangın nedeniyle  Bozüyük ilçesindeki tüm camilerde "yağmur duası" yapıldı.

Kasımpaşa Camisi'nde öğlen namazı öncesi cemaate seslenen imam İlyas  Dinç, ormanlarla ilgili birçok Hadis-i Şerif olduğunu söyledi.

Dinç, "Bir ihmal yüzünden asırlık çınar, çam ağaçları kül oldu. Bunlar  iki günde oluşan nimetler değil, yerine getirmek seneler alacak. Allah bölgede  çalışan tüm personele kolaylıklar versin." dedi.

Bozüyük Müftüsü Selami Bağcı ise farz namazının ardından cemaate  topluca "yağmur duası" yaptırdı. Müftü Bağcı, "Memleketimizi saran bu büyük afet  hepimizin vicdanımızı sızlatıyor. Biz kul olarak Allah'a dua edeceğiz, onun  rahmeti olmazsa hiçbir şeyin üstesinden gelemeyiz." ifadesini kullandıktan sonra,  dua okudu.

Vali Büyükakın olay yerinde

Öte yandan Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, 2 uçak, 14 helikopter, 174  arazöz, 20 dozer ve 850 personelle müdahale edilen bölgeye incelemelerde bulunmak  üzere tekrar geldi.

Camiliyayla köyünde bulunan tepeden yangının son seyrini izleyen ve  haritalarla hazırlanan strateji planları inceleyen Büyükakın, alevlerin etkili  olduğu alanları dolaştı.

Bölgedeki ekiplerin, devam eden yangının rüzgar ile yayılmaması için  çalışmaları sürüyor.

“Şu anda köye ilişkin hiçbir tehdit yok”

Vali Büyükakın, bölgede yaşayan vatandaşları da uyararak, can kaybına ilişkin endişe olmadığını, yaklaşık 50 hektarlık alanda etkili olan yangın nedeniyle merak edip gelen ya da yardıma diye gelen vatandaşların saha çalışmalarını aksattığını belirtti.

“Alanda herhangi bir can kaybına ilişkin endişe yoktur”

Vali Tahir Büyükakın vatandaşlara da çağrıda bulunarak, “Özellikle vatandaşlarımıza bir duyuruda bulunmak istiyorum. Alanda herhangi bir can kaybına ilişkin endişe yoktur. Kesinlikle endişelenip bölgeye doğru araçlarına binip gelmesinler. Bu bizim alandaki çalışmalarımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bunun altını bir kez daha çizmekte yarar var. Alana yardıma diye geldiklerinde bizim ekiplerimizin sahada çalışmalarına engel olacaklar. Biz tüm ekiplerimizle buradayız. Jandarma komutanımız, kaymakamımız, Bozüyük Belediyesi başkanımız, Dodurga Belediye başkanımız, afad ekiplerimiz, ambulanslarımız. Bütün tedbirler alınmış vaziyette. Endişelenecek bir şey yok sadece yangının seyrini takip ediyoruz. Rüzgar değişimlerine karşı tedbirlerimizi almış vaziyetteyiz. Alana araçlarla gelip, sahadaki çalışmalarımıza engel olmamalarını, bu konuya hassasiyet göstermelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.