HDP'nin nevruz kutlamaları sonrası gerginlik

Diyarbakır, Batman, Bingöl, Şırnak, Mardin'in Nusaybin ve Midyat, Elazığ'ın Karakoçan ilçelerinde HDP öncülüğünde nevruz kutlamaları yapıldı.

HDP'nin nevruz kutlamaları sonrası gerginlik
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde, HDP öncülüğünde düzenlenen  etkinliğe katılmak için alana gelenler, polis noktasında üst aramasından  geçirildi. Etkinliğe, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı  Mehmet Aslan ile bazı HDP'li milletvekilleri katıldı. Müzik yayını yapılan etkinlikte, nevruz ateşi görevlilerce yakıldı. Buldan, etkinlikte yaptığı konuşmada, halkın nevruzunu kutladı.

"Nevruz ateşi bütün karanlıkları aydınlatacaktır. 31 Mart'taki yerel  seçimlerden başarıyla çıkacağız." diyen Buldan, şunları kaydetti:

"Hakkın, hukukun üstünlüğünü yok sayanlara karşı seçimlere gireceğiz.  Halkımızı yoksulluğa, gençlerimizi işsizliğe, çocuklarımızı karanlık bir geleceğe  mahkum edenlere karşı seçimlere gireceğiz. Bizler halkın iradesini tanımayan, bu  iradeyi kayyumlarla pes ettirmeye çalışanlara karşı seçimlere gireceğiz."

Buldan, seçimlere halkın, emeğin, kadınların ve Kürtlerin ittifakıyla  girdiklerini ifade ederek, "Bu ittifakın tarihsel bir önemi var. Bugün dört bir  yandan tarihimize, kültürümüze, varlığımıza, kimliğimize saldıranlara karşı  oluşturduğumuz bir güç birliği var." diye konuştu.

Terör örgütü elebaşı Öcalan lehine slogan

Zaman zaman alanda terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan lehine  slogan atıldı. Alanda terör örgütü PKK'yı simgeleyen bez parçaları ile LGBT'yi  simgeleyen flama açıldı. İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, beraberinde Emniyet Müdür  Yardımcıları Alper Güneş ve Mehmet Güçlü ile etkinliğin yapıldığı alana gelerek  güvenlik önlemleriyle ilgili incelemelerde bulundu.

Polise taş atan gruba müdahale

Etkinlik sonunda, alanın yakınındaki AK Parti seçim bürosu önünden  geçen bir grup terör örgütü PKK elebaşı Öcalan lehine slogan attı. Polise taşla saldıran gruplara müdahale edildi.

Batman'da atılan taş çocuğu yaraladı

Batman'da Pazaryeri Mahallesi'ndeki nevruz alanında düzenlenen  etkinliğe, HDP Batman milletvekilleri Ayşe Acar Başaran,  Nejdet İpekyüz ve  Mehmet Rüştü Tiryaki de katıldı. Alanda terör örgütü PKK elebaşı Öcalan lehine slogan atıldı, Öcalan'ın  posterleri açıldı. Etkinlik sonunda bir grup, Otogar Caddesi'nde lastik yakarak yolu  trafiğe kapattı. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba polis müdahale etti. Göstericilerin attığı taş bir çocuğa isabet etti. Gözünden yaralanan  çocuk hastaneye kaldırıldı. Diyarbakır ve Batman'da gözaltına alınanlar oldu.

Bingöl, Şırnak merkez ile Silopi ve Cizre, Mardin'in Nusaybin ve  Midyat, Elazığ'ın Karakoçan ilçelerinde de HDP öncülüğünde nevruz etkinliği  düzenlendi.

AA

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News