Kadıköy Anadolu Lisesi'ndeki bu etkinlik büyük tepki çekti

Kadıköy Anadolu Lisesi'ne yeni başlayan öğrencilere simit parçaları atma geleneği tepki çekti. Öğrencilere simit parçalarının fırlatıldığı görüntüler sosyal medya hesaplarında çok sayıda kişi tarafından paylaşılarak, bu gelenek eleştirildi.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Kadıköy Anadolu Lisesi'nde bugün çekildiği ileri sürülen görüntüler sosyal medya hesaplarında çok sayıda kişi tarafından paylaşılarak, her yıl tekrarlandığı belirtilen gelenek eleştirildi. Eleştirenler, nimet olan simit parçalarını yerlere atılmasının gelenek olamayacağını savunuyor.

Paylaşımlarında bu geleneği savunan bazı kişiler ise, armasında martı bulunan Kadıköy Anadolu Lisesi'nin mezunları ile okula yeni başlayan öğrencilerin martı olarak sayıldığı belirtilerek, yeni başlayan öğrencilere hoş geldin merasimi olarak bu geleneğin sürdürüldüğünü dile getiriyor. Bu kişilerin ayrıca, atılan simit parçalarının göreviler tarafından hemen süpürülerek temizlendiği belirtiliyor.

Paylaşılan bir görüntüde ise okul müdürünün, bu geleneğe son verilmesi konusunda veli ve öğrencilere çağrıda bulunduğu görülüyor.

OKUL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA

Tepkilerin ardından Kadıköy Anadolu Lisesi müdürü Ali Fuat Güney gazetemize konuştu. Skandal ‘Simit atma’ töreni için Güney şunları söyledi: "Okulun sembolü martı. 1955 yılında kurulan okulda simit atma bir gelenek haline gelmiş. 2 yıldır okulda müdürlük yapıyorum. Buraya geldiğim günden beri mücadele veriyorum bu manzarayı durdurmak için... Nimet, kitap ve doğaya büyük önem veriyoruz. Bunun yanlış olduğunu her platformda dile getiriyorum. "

"Mezunlardan bunun için linç yedim. Bugün simit atanlar da okuldan mezun olan gençler. Kurtuluş savaşı ve Çanakkale destanını örnek vererek yapılanın yanlış olduğu belirttim. Bu minimize olmuş hali. Gelenek adı altında yapılan bu adım değerlerimize ters... Birçok alanda başarılarımız var. Bununla gündeme gelmek istemiyoruz. Tamamen bitirmek için mücadelem sürecek."

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Bu arada İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

“Kadıköy Anadolu Lisesinde, yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında ‘Liseye yeni başlayan öğrencileri karşılama’ adı altında gerçekleştirildiği ifade edilen söz konusu ‘etkinlik’le ilgili olarak müdürlüğümüzce inceleme işlemi başlatılmıştır.”

 
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News