AK Parti'nin seçim anketinden AK Parti'ye kötü haber!

AK Parti tarafından düzenli olarak yapılan kamuoyu yoklamalarından sonuncusundan çıkan sonuçlar AK Parti kulislerini karıştırdı. Sonuçlara göre vatandaş, başkanlık sistemine de, kanal İstanbul projesine de karşıç

AK Parti'nin seçim anketinden AK Parti'ye kötü haber!
A+ A-

TÜİK verilerinden Başkanlık Sistemine, Kanal İstanbul’dan Libya’ya yurttaşın AK Parti’ye destek vermediği AK Parti’nin kendi yaptırdığı ankette ortaya çıktı. AK Parti’nin yaptırdığı ve Erdoğan’ın önünde duran anket, halkın başkanlık düzenine destek vermediğini, açıklanan resmi açıklamalara da inanmadığını gösterdi. “TÜİK’in enflasyon rakamlarını inandırıcı buluyor musunuz?” sorusuna ‘hayır’ diyenlerin oranı yüzde 81 çıktı.

AK Parti, güvendiği bir Araştırma şirketine son dönemlerde tartışılan bazı konularla ilgili bir anket yaptırdı. Ankette, Kanal İstanbul’dan TÜİK verilerinin inandırıcı olup olmadığı, başkanlık sisteminden, hangi partiye destek verildiğine yönelik çeşitli sorular yer aldı.

Sorulardan biri, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına vatandaşın inanıp inanmaması oldu. Sonuçlarının Erdoğan’a ve AK Parti kurmaylarına gönderildiği ankete verilen cevapta, her 100 kişiden 81’i TÜİK rakamlarına inanmadığını belirtti.

Açıklanan resmi enflasyon rakamlarıyla vatandaşın sokakta yaşadığı enflasyon oranının çok farklı olduğunu açıkça ortaya koyan bu anket sonucunu, dijital yayımlanan gazete pencere bugün manşetine taşıdı.

HDP OYUNU YÜKSELTTİ

Söz konusu ankette partilerin aldığı oy oranlarıyla ilgili sonuçlar da dikkat çekiciydi. buna göre AK Parti’de gerileme, diğer partilerde ise yerinde sayma eğilimi ortaya çıktı. HDP’nin ise oyunu yüzde 1,5 artırdığı görüldü.

LİBYA MESELESİ

Yapılan araştırma, hükümetin Libya’ya asker göndermesine halkın destek vermediğini de gösterdi. araştırmaya katılanların sadece yüzde 33’ü destek belirtirken yüzde 67 oranında vatandaş bu karara karşı çıktı.

VATANDAŞLAR BAŞKANLIK SİSTEMİ VE KANAL İSTANBUL’A KARŞI

Araştırmada bir başka önemli saptama da halkın mevcut başkanlık sistemine destek vermediğinin ortaya çıkması oldu. “Bugün anayasa değişikliği oylaması yapılsa, mevcut sisteme destek verir misiniz?” sorusuna ‘evet’ yanıtı verenlerin oranı yüzde 32’de kaldı. Toplumun yüzde 68’i, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini benimsemediği yönünde görüş belirtti. Öte yandan araştırma Kanal İstanbul’a da halkın destek vermediğini gösterdi. Destek orani sadece yüzde 30’larda kaldı.