AK Parti'nin son seçim anketinden Erdoğan'a kötü haber

AK Parti'nin son seçim anketinden Erdoğan'a kötü haber

Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, bugünkü köşesinde AK Parti'nin son seçim anketine dair dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken, kamuoyu araştırma şirketlerinin bireysel yaptıkları anket çalışmalarının yanısıra siyasi partiler de kendi anketlerini yapmaya devam ediyor.

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet bugünkü köşe yazısında AK Parti'nin son yerel seçim anketine dair ayrıntıları gündeme taşıdı.

AK Parti'de anketlerden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamze Dağ'ın sorumlu olduğunu belirten Acet son anketlerde, "Oy vermeye gitmeyeceğim" diyen vatandaşların oranında ciddi artış olduğunu ifade etti. 

"Ankara özelinde 4 bine yakın seçmenle yüz yüze yapılan bir kamuoyu araştırmasının sonuçlarını gördüm. Bu araştırmaya göre Ankara’da yaşayıp da oy kullanma hakkına sahip olanların yüzde 26’sı 'Kararsızım' diyor" diyen Acet, "Bu veri iki şeye tekabül ediyor:

1- Mehmet Özhaseki için de Mansur Yavaş için de seçimlerin ‘çantada keklik’ olmadığına.

2- Seçimin kazananının 'Kararsızım' diyenlerin büyük bölümünün yapacağı ortak tercihe göre belli olacağına" diye belirtti.

Mehmet Acet'in yazısından dikkat çeken ayrıntılar:

"Anlayabildiğim kadarıyla oy kullanmak istemeyenlerin sayısındaki artışın birden fazla nedeni var. Yerel seçimlerin ittifaklar üzerine inşa edilmiş olması, bunun temel bir gerekçesi olabilir. Ak Partili olup MHP’ye oy vermek istemeyenler, MHP’li olup Ak Parti adayına destek vermek istemeyenler; CHP’li olup İyi Parti’nin adayına, İyi Partili olup CHP’nin adayına oy vermeme kararı alanlar, 'Sandığa gitmeyeceğim' diyor olabilir. CHP’li, İyi Partili olup da HDP’nin örtülü desteğinden rahatsız olanları da buraya ekleyebiliriz. Ya da, Ak Parti yönetimine farklı farklı gerekçelerle kızgınlık içinde olan seçmenler. Bu faktörlerin hepsini üst üste koyduğumuzda 'Oy kullanmayacağım' diyenlerin sayı ve oranındaki artışın sebepleri anlaşılır hale gelebiliyor."

Ankara'da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 4 bine yakın seçmenle yüz yüze yapılan bir kamuoyu araştırmasının sonuçlarını gördüğünü belirten Acet,  "Bu araştırmaya göre Ankara’da yaşayıp da oy kullanma hakkına sahip olanların yüzde 26’sı 'Kararsızım' diyor." dedi.

Mehmet Acet'in yazısının tamamı için...