Bakan Çavuşoğlu açıkladı: 156 Türk vatandaşı hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısının 156'ya yükseldiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: 156 Türk vatandaşı hayatını kaybetti
A+ A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CNN Türk Masası programına katılarak İspanya'da yer alan 'solunum cihazı' iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu "İspanya Dışişleri Bakanı biraz önce açıklama yaptı. Bazı bölgelerde medyada Türkiye’yle ilgili çıkan haberleri reddetti." dedi. Öte yandan Bakan Çavuşoğlu, yurt dışında yeni tip koronavirüsten hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısının 156'ya ulaştığını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları şu şekilde;

İspanya Dışişleri Bakanı biraz önce açıklama yaptı. Bazı bölgelerde medyada Türkiye’yle ilgili çıkan haberleri reddetti. Bizim şu anda önümüzdeki listeye göre 94 ülkeden 41 malzeme talebi var. Bu taleplerin hepsinin karşılamamız mümkün değil. 23 ülkeye farklı malzemeler gönderdik. Sağlık Bakanlığımızın tespitlerine göre ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak. Bizim ihtiyaçlarımız garanti altına almamız lazım. İspanya’dan da uzun listelik bir talep gelmişti. Bunların hepsinin karşılamamız mümkün değil. Solunum cihazı ihracatı da izne bağlı.

"ÇOK ÇİRKİN BİR SUÇLAMA OLDU"

Bugün gerçekten İspanya’da çıkan yanlış haberden dolayı yanlış yorumlarda geldi.

Özellikle de ürünlere el koyma gibi çok çirkin bir suçlama oldu. Ama Dışişleri Bakanı canlı yayında gerçekleri açıklamış oldu.

İspanya İtalya AB içinde bizi güçlü destekleyen ülkelerden biridir. İspanya ile her türlü ilişkilerimiz çok iyi.

"25 BİNE YAKIN VATANDAŞIMIZI ÜLKEMİZE GETİRDİK"

Çavuşoğlu, Kovid-19 nedeniyle yurt dışında zor durumda olan Türk vatandaşlarının ülkeye getirilmesine ilişkin çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Bugüne kadar 55'e yakın ülkeden 25 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik." dedi.
Yurt dışından getirilenlerin 14 gün karantinada tutulduklarını belirten Çavuşoğlu, "1 Nisan'dan itibaren 2 bin 467 vatandaşımızı ülkemize getirdik. Son 2 günde Kuveyt'ten 644 vatandaşımızı tahliye ettik. Bir uçak daha kaldırmayı planlıyoruz." bilgisini paylaştı.

Cezayir'den dün yapılan iki uçuşla 537 Türk vatandaşının ülkeye getirildiğine işaret eden Çavuşoğlu, bu gece 3 uçakla daha bine yakın vatandaşın geleceği bilgisini paylaştı.

"YARIN SUUDİ ARABİSTAN'DAKİ VATANDAŞLARIMIZI DA GETİRMEYE BAŞLAYACAĞIZ"

Çavuşoğlu, Irak'tan da 334 kişilik bir grubun ülkeye getirildiğine değinerek, "7-8 Nisan'da 4 ayrı uçuşla vatandaşlarımızı oradan getireceğiz." diye konuştu.

Öte yandan, Fransa'nın bazı bölgelerinde mahsur kalan 144 tır şoförünün Marsilya üzerinden Türkiye'ye getirildiğini söyleyen Çavuşoğlu, bugün Karadağ'dan da 3 uçuşla 479 vatandaşın ülkeye döndüğünü bildirdi.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Yarın Cidde'den gerçekleştireceğimiz iki seferle Suudi Arabistan'daki vatandaşlarımızı da getirmeye başlayacağız. Yaklaşık 2 bine yakın başvuru var. Ayrıca 360 civarında da umreci vatandaşlarımız var. Bunların hepsi Sağlık Bakanlığımızın, yurtlarımızın karantina kapasite çerçevesinde ülkemize getirdiğimiz vatandaşlarımız. Bazı vatandaşlarımız 'Mutlaka getirin.' diyor, bazı vatandaşlarımız da 'Gelmesin.' diyor. En küçük ülkeler bile vatandaşlarını getiriyor. Elbette Türkiye gibi bir devlet yurt dışında zor durumdaki vatandaşlarını yurt dışında bırakmamalı."

Türkiye'deki karantina süresinin de katı şekilde uygulandığının altını çizen Çavuşoğlu, ülkedeki vatandaşların da sağlığını düşünmek zorunda olduklarını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, "Kanada'da da yaklaşık 400 kişilik bir öğrenci grubumuz var. Pakistan hava yollarının iki ayrı uçuşuyla, orada Pakistanlı öğrenciler de var, 7-8 Nisan'da inşallah onları da ülkemize getireceğiz." diye konuştu.

"156 VATANDAŞIMIZI VİRÜSTEN KAYBETTİK"

Öte yandan Çavuşoğlu, "Maalesef yurt dışında 156 vatandaşımız virüs sebebiyle hayatını kaybetti. 50'ye yakın vatandaşımızın cenazesini ülkemize getirdik." bilgisini verdi.

Vatandaşlarımızdan rica ediyorum, tedbirler cezalandırmak için değil. Vatandaşlarımızın iyiliği için bu tedbirleri alıyoruz. Sokağa çıkma yasağı gibi talepler geliyor fakat biz bunu gönüllülük esasıyla aşacağımızı düşünüyorum. Şimdi önemli olan bu hastalığa yakalanmamak. Sağlık her şeyden önemlidir. Türkiye olarak milletçe bu günleri aşacağız. Bu süreçte uyarılara dikkat edelim. İmkanlarımızı seferber edelim.

İSPANYA DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN TEŞEKKÜR

Öte yandan İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya Türkiye'ye koronavirüsle mücadelede yapmış olduğu yardımlardan dolay teşekkür etti.