CHP'li Özcan'dan Tuğrul Türkeş'e: Döneksiniz !

TBMM Genel Kurulu'nda kürsüde konuşan CHP Milletvekili Tanju Özcan, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'e 'dönek' dedi.

CHP'li Özcan'dan Tuğrul Türkeş'e: Döneksiniz !
A+ A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu 47'inci birleşimini TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetiyor. 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam ediliyor.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan'ın konuşmasının ardından söz aldı. Türkeş, "Onun (Tanju Özacan) babası rahmetliye çok sataşmıştı. Siyaseten benim yaptığımı Tanju beyin çocukları anlayacaktır. Türk Dil Kurumu'nun ilk Başkanı Samit Rıfat'tır. Agop Dilaçar ilk Genel Sekreter'dir ve hiç Başkanlık yapmamıştır." şeklinde konuştu.

Sataşmadan söz alan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise "Ben kurum önemsiz demedim. Kurumun bağlı olduğu kişi bizim nazarımızda önemsiz dedim. Benim babamla ilgili güzel tespitte bulundu. Benim babamın hayatı siyaseten babanızın siyasi hayatıyla mücadele halinde geçti. Babam siyasi hayatta rahmetli Türkeş'i karşısında olduğu babanızı tutarlı bulduğu için her zaman rahmetle andı ve Fatiha okumayı bildi. Bir oğlum var; 20-30 yıl sonra size hitap ettiğim gibi sizi anlayacak. Rahmetli Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş siyasal anlamda dönektir." şeklinde konuştu.

Bu sözler Meclis Genel Kurulu'nda gerginliği artırdı. Özcan'ın bu sözlerine AK Parti Milletvekilleri, sıralara vurarak tepki gösterdiler. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı da milletvekillerini kullandıkları ifadeler konusunda uyardı. Şahısların kişilikleriyle uğraşılmaması gerektiğini vurgulayan Bahçekapılı, vekillere Meclis'in geçmişteki tutanaklarını okumalarını tavsiye etti.

Bu gerginlik devam ederken AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner de CHP sıralarına doğru yürüdü. Bir anda tansiyon yeniden yükseldi. Tartışmanın kavgaya dönüşmesini, araya giren diğer milletvekilleri önledi. Tartışmanın büyümesi üzerine Meclis Başkanvekili Bahçekapılı oturuma 15 dakika ara verdi.