Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Erdoğan hain saldırının detaylarını anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'da bomba yüklü kamyonla düzenlenen hain saldırının detaylarını paylaştı.

Erdoğan hain saldırının detaylarını anlattı
A+ A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. Su'dan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'nın açılış töreninde konuştu. Erdoğan, Diyarbakır'da meydana gelen terör saldırısı ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

-2012 yılında yine İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz bakanlar konferansında onaylanan su vergisini hayata geçirmeliyiz. Oturup, konuşup, dağılacaksak, bunu hayata geçirmeyeceksek bu toplantıların bereketi kaybolur. Netice almamız lazım. Bu toplantıda alınan kararlarla kurulması beklenen su konseyiyle refah ve işbirliğinin artmasını temenni ediyorum. 

- Suriye'de 6 yıldır devam etmekte olan iç savaş milyonlarca Suriyeliyi evlerinden etti. Suriyeli kardeşlerimiz ulaşabildikleri her yere sığınmaya çalıştılar. Sığınan Suriyeli sayısı 5 milyonu geçti. Biz bunların 2 milyon 7 binine, Irak'tan da 300 bin kardeşimiz var. Şu anda 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. 10 farklı ilde 26 barınma merkezinde yaşıyor.

HİÇ BİR FEDAKARLIKTAN KAÇINMADIK

- Suriye içinde yerlerinden edilmiş kişilere sınırın 0 noktasında insani yardım çalışmaları yürütüyoruz. Ülke ve millet olarak vicdani sorumluluğumuzu yerine getirme konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. İmkanlarımızı sonuna kadar kullanıyoruz. Her konuda misafirlerimize destek veriyoruz. Bizim için çıkar veya diplomatik manevra konusu değildir. Kardeşin kardeşe zor günde destek olması olarak bakıyoruz.

AB'YE VİZE TEPKİSİ

- Avrupa Birliği ile vize muafiyetinde pek çok şart getirdiler. Biri de Suriyeli kardeşlerimizin şartlarını iyileştirmek için ayrılan kaynaktı. AB'nin bize böyle bir destek vermesinden elbette memnun oluruz. Mesele öyle bir yere geldi, düğümlendi ki bize bağış yapılıyormuş gibi intiba ortaya çıktı. Bizden proje istiyorlar, ne projesi biz bu projeleri hayata geçirmişiz. Biz bu projelerin onayını Avrupa'dan almadık. Bu kardeşlerimiz sınırlarımıza dayandığında dikenli tellerle geri çevirmedik, kapılarımızı açtık. Bu bizim için vecibeydi, bunu yerine getirdik.

10 MİLYAR DOLAR HARCADIK

Kamplarda kalan Suriyeliler için harcadığımız meblağ 10 milyar doları aşmıştır. Bir o kadar da STK'lar ve belediyelerimiz yardımları, destekleri var. Söz verilen kaynak gelirse, misafirlerimizin durumlarını daha da iyileştirme şartlarına kavuşuruz. AB ülkelerinin ikircili ve samimiyetsiz tavrını bir kenara bırakıyorum. Asıl İslam ülkelerinin buna sahip çıkmasına ihtiyaç var. 

BİZDEN ÖNCE YOKTU, BİZ GETİRDİK

Türkiye'nin su kaynaklarını doğru yönetme ve kullanma tecrübesi vardır. Su alanındaki gücümüzün kaynağı, suyun doğru yönetilmesi konusunda bilgi birikimimizdir. Biz bu tecrübemizi tüm Müslüman ülkelerle paylaşmaya hazırız. Bizden önce recycle (geri dönüşüm) uygulaması yoktu, bunu biz getirdik. Atık suyu arındırmak suretiyle tasarruf etmiş olursunuz. 1990'lı yılların ortalarına gelinene kadar İstanbul da ciddi su sıkıntısıyla karşı karşıyaydı. Belediye başkanlığım döneminde kurduğumuz güzel bir ekiple kısa bir zamanda çözdük.

2290029.jpg

DİYARBAKIR'DAKİ TERÖR KATLİAMI

Geçtiğimiz perşembe günü Diyarbakır şehir merkezine 20 km mesafedeki Tanışık köyü yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi.

Terör örgütü mensupları Bingöl’de yol çalışmasında kullanılan bir kamyonu çalarak bomba yüklüyorlar. Bu aracı Diyarbakır şehir merkezine sokmaya çalışıyorlar.

Tanışık Köyü’ne geldiklerinde daha önce AK Parti’de görev yapmış bir vatandaşımız şüphelenip müdahale ediyor ve teröristler kaçmaya başlıyorlar.

Tanışık köyünden vatandaşlarımız da iki araçla takibe başlıyorlar. Dürümlü mezrasına geldiklerinde kamyondan inen teröristler başka araca geçerek vatandaşlara ateş diyorlar ve kamyondaki bombayı patlatıyorlar. Yaklaşık 10-15 ton bomba…

Bomba öyle büyük bir etkiyle patlıyor ki geriye ne araçtan ne de 12 vatandaşımızın cesedinden parça kalmıyor. Burada bir terör örgütünün yüzlerce masum insanı katletmeye yönelik bir eylem teşebbüsü ve vatandaşlarımızın müdahalesi söz konusudur. Normalde bu eylemin tüm dünyada şiddetle telin edilmesi lazımdır. Başta batı ülkeleri kimseden bu eyleme bir ses çıkmamıştır.

Brüksel’de, Paris’te olunca ses çıkıyor ama Lahor’da İstanbul’da Ankara’da olunca çıkmıyor. Siyasetin dünyada dürüst olmadığını görüyoruz. Bölücü örgüt eylemi açıkça sahiplendiği halde ne medya ne insan hakları örgütleri ne de batı olayla ilgilenmemiştir. Terör örgütlerine hangi ülkenin hangi silahı verdiğini biliyoruz. Yarın o silahlar, terör örgütlerine o silahları veren ülkeleri vurmaya başlayacak. Terörün karakteri böyledir.