Erdoğan iç savaşı göze mi alıyor ?

Erdoğan iç savaşı göze mi alıyor ?

Alman basınından şok analiz: "Erdoğan süper başkanlık için iç savaş riski alıyor"

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Berliner Zeitung ve Süddeutsche Zeitung, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son dönemde attığı adımlara ilişkin iki değerlendirme yazısı yayınlandı.

Deutsche Welle Türkçe Servisi’nin çevirisine göre, Berliner Zeitung, “Türkiye ve Ortadoğu yeni bir iç savaşı kaldıramaz. Şimdi her şey Türkiye’deki Kürtlerin basiretli davranmalarına bağlı” derken, Süddeutsche Zeitung da “Ailesinin bulaştığı yolsuzluk skandalı, vaiz Fethullah Gülen taraftarlarını hedef alan temizlik kampanyası ve feodal yönetim tarzı Erdoğan’a zarar veriyor” diye yazdı.

 ‘HER ŞEY KÜRTLERİN BASİRETLİ DAVRANMALARINA BAĞLI’

Berliner Zeitung’da yer alan yazının başlığı, ‘Türkiye Cumhurbaşkanı iç savaş riski alıyor.‘

“30 yıldır Güneydoğu Anadolu’da sürdürülen iç savaşı sona erdirmek için PKK ile barış görüşmelerini başlatması Erdoğan’a prestij kazandırmıştı. Halk üç yıldır silahların susmasından memnun” diyen gazete, “Komşu Suriye ve Irak kan gölüne dönerken o, devlet ile PKK arasındaki suskunluğa son vererek barışçı çözümü mümkün kıldı” ifadelerini kullandı.

Gazetenin değerlendirmesi şöyle devam ediyor: “Erdoğan’ın süper devlet başkanlığı uğruna milliyetçi seçmeni safına çekmeye ve generallerle dayanışma arayışına girmesinden beri ordunun PKK’ya saldırmaya başlaması son derece vahimdir. Erdoğan’ın denenmiş seçim reçetesi, daha sonra milletin kurtarıcısı unvanını alabilmek için provokasyona ve kutuplaştırmaya ağırlık vermektir. Ancak seçim taktiği icabı orduya tıpkı eskisi gibi PKK’nın üzerine gitme yetkisi verirse bizzat Kürtlerle barışma sürecini sabote edip en önemli siyasi projesini baltalamış olur. Türkiye ve Ortadoğu yeni bir iç savaşı kaldıramaz. Şimdi her şey Türkiye’deki Kürtlerin basiretli davranmalarına bağlı.”

‘TEK YUMRUK OLAN PARTİDE ATIŞMALAR OLUYOR’

Erdoğan’a ilişkin diğer değerlendirmeyse Süddeutsche Zeitung’dan geldi.

İktidara geldiği 2003 yılından bu yana girdiği bütün seçimleri kazanan Erdoğan’ın artık rüzgârı karşısına aldığını ve muhalefet kadar kendi taraftarlarınca da eleştirildiğini yazan gazetenin değerlendirmesi şöyle devam ediyor:

“Erdoğan’ın amacı belli. 7 Haziran genel seçimlerinde AKP’ye, üçte ikilik çoğunlukla Türkiye’ye başkanlık sistemini getirecek olan anayasa değişikliğini yaptırabilmek. Anketlere göre AKP’nin tahmini oy oranı yüzde 40’larda. Yıllardır liderinin arkasında tek yumruk olan partisinde de artık açıkça atışmalar oluyor.”

“Erdoğan’ın arkasında hâlâ büyük bir taraftar kitlesi var. Ancak AKP’den yükselen eleştiriler de artıyor. Ailesinin bulaştığı yolsuzluk skandalı, vaiz Fethullah Gülen taraftarlarını hedef alan temizlik kampanyası ve feodal yönetim tarzı ona zarar veriyor” denilen yazıda, Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği facia da hatırlatılıyor.

Yazı şu ifadelerle sona eriyor:

“Maden kazasından sonra kalanları teselli edeceğine 301 madencinin hazin sonunu ‘kader’ olarak nitelemesi birçok AKP seçmenini de yaralamış ve bütün bu saydıklarımız ona sempati kaybettirmişti.”