Gurbetçi oyları Türkiye'nin kaderini belirleyecek

Gurbetçi oyları Türkiye'nin kaderini belirleyecek

Geçen 7 Haziran seçimlerine göre yaklaşık 250 bin artan yurt dışı oyları bugünkü seçimin de kaderini belirleyecek.

1 Kasım seçimleri için yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona ererken, gözler bir kez daha, geçen seçimde yurtiçi oylara eklenince partilere milletvekillikleri kazandırıp kaybettiren gurbetçi oylarına çevrildi.

Yurtdışında seçime ilgi de büyük, çeşitli ülkelerden gelip yarışın başabaş geçtiği illerde sonucu etkilemesi beklenen oylarda yaklaşık 250 bin artış var. Öte yandan, yurtdışı oyların Erzincan, Amasya, İzmir, İstanbul, Kocaeli ve Van'da seçim sonuçlarını etkilemesi bekleniyor.

 

Peki şimdi durum ne?

7 Haziran’da 1 milyon 41 bin gurbetçi oy kullanırken 1 Kasım’da bu rakam 1 milyon 270 bini aştı. Gurbetçi oyları geçen seçime göre yaklaşık 250 bin artmış oldu. Bu durumda, kıl payı farklarla milletvekilliklerinin el değiştirdiği iller açısından yurtdışı oyları daha da kritik hale geldi.

TABLONUN HER AN DEĞİŞECEĞİ KRİTİK İLLER

Yurtdışı oyların sonucu etkilemesi beklenen bazı iller şöyle:

- ERZİNCAN 7 Haziran’da Erzincan’da 2 vekilliği AK Parti ve CHP paylaşmıştı. CHP milletvekilliğini 959 oy farkla kazandı.  

- AMASYA AK Parti, CHP ve MHP’nin önce 1’er vekillik kazandığı kentte, yurtdışı oylar hesaba katılınca AK Parti, sayıyı 2’ye çıkarmıştı. MHP yurtdışı oylar hesaplanınca 681 oyla vekilliği kaybetmişti.  

- İZMİR 2. BÖLGE 7 Haziran’da CHP, 1372 oy farkla MHP’ye 1 milletvekilliği kaptırdı. 

- İSTANBUL 1. BÖLGE 7 Haziran’da HDP 3 milletvekili çıkarmıştı. HDP 4’üncü milletvekilliğini ise 22 bin 860 oyla CHP’ye kaptırmıştı.  

- İSTANBUL 3. BÖLGE 7 Haziran seçimlerinde  MHP, 1 milletvekilliğini 3 bin 525 oyla kaçırmıştı. HDP de 20 bin 538 oyla 1 milletvekilliği kaybetmişti.  

- KOCAELİ Yurtdışı oyların etkisine çarpıcı bir örnek. 7 Haziran’da MHP’nin 2. sıra adayı Lütfü Türkkan, yurtdışı oylar nedeniyle yerini HDP’li Ali Haydar Konca’ya bıraktı. MHP, bin 231 oy daha alabilse Kocaeli’nde 2 milletvekili çıkartacaktı.  

- VAN 7 Haziran’da AK Parti ikinci milletvekilini 4 bin 798 oyla kaybetmişti. 

Yurtdışı oylar kilitli odada

Yurtdışı temsilciliklerde kullanılan 596 torba oy, uçakla Ankara’ya getirildi ve ATO Kongre Merkezi’nde, kapısında 5 asma kilidin bulunduğu özel güvenlikli salona alındı. Oy torbaları, 1 Kasım seçimleriyle eş zamanlı açılacak ve sayım işlemi yapılacak.