İşte AK Parti’nin sosyal medya düzenlemesinin detayları

AK Parti’nin yapmayı planladığı sosyal medya düzenlemesinin ayrıntılarının belli olduğu iddia edildi. Söz konusu plana göre, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında bulunan hukuka aykırı paylaşımların engellenmesi ya da içeriğin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilecek.

İşte AK Parti’nin sosyal medya düzenlemesinin detayları
A+ A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün AKP il başkanları toplantısında sosyal medya platformlarına yönelik düzenleme yapılması gerektiğine yönelik yaptığı açıklama sonrası AKP’nin yapmayı planladığı düzenlemenin ayrıntılılarının belli olduğu iddia edildi. İddia edilen plana göre, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında bulunan hukuka aykırı paylaşımların engellenmesi ya da içeriğin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilecek.

TEMSİLCİ ZORUNLULUĞU

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, AK Parti’nin üzerinde çalıştığı düzenleme kapsamında Türkiye’de temsilci bulundurulması için Twitter, Instagram ve Facebook gibi şirketlerin temsilcileri ile görüşmeler yapılıyor. Instagram ve Facebook gibi şirketlerin Türkiye’de ofis açmaya sıcak baktığı, Twitter’ın ise bu öneriye olumlu bir yaklaşımda bulunmadığı belirtiliyor.

AVRUPA ÖRNEKLERİ İNCELENDİ

AK Parti Genel Merkezi’nde hukukçu kurmaylar, bilişim hukukçuları ile bir araya gelerek Avrupa’daki uygulama ve modeller inceledi. AK Parti kurmayları, sosyal medya düzenlemesi konusunda Almanya ya da Fransa’da çıkarılan yasanın örnek alınabileceğini ifade ediyor. Almanya’da, 2018 yılında yürürlüğe giren ve sosyal medyada yayınları düzenleyen yasaya göre, Facebook, Twitter, Reddit ve YouTube gibi platformlarda yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde ortadan kaldırılması, aksi takdirde 50 milyon Euro’ya varan para cezaları öngörülüyor.

Fransa’da ise ırk, din, cinsiyet veya engellilik konularında nefret söylemi barındıran içeriklerin 24 saat içerisinde, çocuk istismarı ve terör propagandası barındıran içeriklerin ise yalnızca bir saat içerisinde yayından kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde söz konusu platformlara içerik başına 1 milyon 250 bin Euro para cezası uygulanıyor.

SAHTE HESAPLARA CEZA

AK Parti kurmayları, sahte hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenlemenin olacağını ve ağır cezai yaptırımlarının geleceğini ifade etti. Parti kurmayları, önümüzdeki günlerde tamamlayacakları çalışmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. Bu konuda MHP ile de görüştüklerini kaydeden parti kurmayları, sosyal medyada getirilecek düzenlemeyle ilgili gerekli bilgilendirmeleri yaptıklarını söylediler. Öte yandan, daha önce MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün 'Sosyal medyaya TC kimlik numarası ile girilsin' teklifine AK Parti’nin sıcak bakmadığı öğrenildi.
 
 

Hürriyet