Kurtulmuş: "Eğer samimiyseniz.."

Kurtulmuş: "Eğer samimiyseniz.."

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ABD ve Rusya hakkında sert eleştirilerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, "Esasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne getirilmesi gereken konu, daha dün Azez bölgesinde hastaneye, sivil bölgelere yapılan saldırı, savaş alanında korunması gereken, ortak olarak savunması gereken alanlara yapılan saldırıların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşınmasıdır" diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, şunları söyledi: "Hadi bakalım Amerika ve Rusya. Eğer samimiyseniz buyurun birlikte BM Güvenlik Konseyi'ne gidin ve deyin ki 'Suriye'de şu bölgeler uçuşa yasak bölgelerdir ve hiçbir ülke burada uçaklarını uçurmasın.' Eğer gerçekten bir tarafta İsviçre'de ve Almanya'da barış masaları kuruyorsanız, o barış masalarından samimi olarak bir sonuç elde etmeyi umuyorsanız, buyurun burada BM'de de uçuşa yasak bölge ilan ederek savaşın gayri insani boyutlarını hiç olmazsa hemen önleyin ve barış masasının elini güçlendirin.

Birleşmiş Milletler'de gücü olanın her türlü katliamı yapabileceği bir zemini hazırlayacaksınız hem de ondan sonra barış masasını kurduğunuzu iddia edeceksiniz. Bu çelişkinin ortadan kaldırılması, Birleşmiş Milletler'in itibarının korunması için de zaruridir. Türkiye olarak da bunu bir kere daha açık yüreklilikle dile getiriyoruz, hem Amerika Birleşik Devletleri'ne hem de Rusya'ya, bu tarihi sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Allah muhafaza sorun çözülemez, bu anlamda duyarsız kalınarak uluslararası toplum Suriye meselesinde barışı yakalayamazsa buradaki çatışmaların çok daha uzun süreli çatışmaların habercisi olduğu da aşikardır."

'Türkiye'nin sonu belli olmayan hiçbir maceranın içerisine atılmasına razı olmayız'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki Türkiye'nin bütün ulusal çıkarlarını koruyacak her türlü tedbiri alıyoruz, her türlü hazırlığımızı yapıyoruz. Ama sonuçta biz Türkiye'nin, sonu belli olmayan hiçbir maceranın içerisine atılmasına razı olmayız. Denge içerisinde, basiret içerisinde, feraset içerisinde bu bölgedeki bütün gelişmelerin nereye doğru evrildiğini bilen bir anlayışla Türkiye'nin hem milli egemenliğini koruma konusundaki kararlılığımızı koruruz hem de Türkiye'nin bir maceranın içerisine atılmasını da istemeyiz" dedi.

'İnşallah Türkiye, bu bölgesel türbülansın içerisine girmeyecektir'

"Kamuoyunun rahat olmasını temenni ediyorum" diyen Numan Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Bazen sağdan soldan savaş lobilerinin, savaşa dair seslerinin yükseldiğini görüyoruz. İnşallah Türkiye, bu bölgesel türbülansın içerisine girmeyecektir ve inşallah Türkiye bu bölgede bir an evvel barışı sağlayacak perspektifi dünya kamuoyuyla paylaşmaya devam edecek ve barışın sağlanmasına katkıda bulunacaktır."

'Silopi'de çok ciddi kentsel dönüşüm planı uygulanacak'

Kurtulmuş, "Silopi ilçesinde riskli alanların tespit edilmesi, detaylı son derece titiz bir çalışma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tamamlanmıştır. Burada yapı stoğunun yenilenmesi, sağlıksız yapıların kalitesinin düzeltilmesi perspektifiyle çok ciddi kentsel dönüşüm planı uygulamaya konulacaktır" dedi

Turizm Acil Eylem Planı

"Turizm Acil Eylem Planı" paketinin Bakanlar Kurulun'a sunulduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Bu paketin üzerinde tartışmalar, Bakanlar Kurulumuzda da yapıldı. Buradaki temel husus, özellikle Rusya'dan gelecek turistlerin ve son zamanlarda özellikle bir takım çevrelerin Türkiye üzerine yapmış olduğu algı operasyonları neticesinde, turizm sektöründe bu yıl yaşanacak olası olumsuz etkilerin, sektörü etkilememesi için neler yapılacak, bunlarla ilgili 11 maddelik bir eylem planı hazırlandı. Bu planın teferruatını önümüzdeki pazartesi günü Sayın Başbakanımız sektörün temsilcileriyle yapacağı toplantıda ayrıntılı bir şekilde ele alacaklar ve kamuoyuyla paylaşacaklar."