Referandum sonuçları için özel komisyon

Referandum sonuçları için özel komisyon

AK Parti yönetimi referandum sonuçlarını analiz etmek için bir ekip kurdu.

AK Parti yönetimi, referandum sonuçlarını siyasi açıdan analiz etmek amacıyla çalışmalara başladı.

Anayasa değişikliği halk oylamasının ardından, AK Parti Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında 11 kişiden oluşan "Siyasi Analiz" komisyonu kuruldu.

Edinilen bilgiye göre Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği halk oylamasında "Hayır" oranının önde çıktığı Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya'daki sonuçlar başta olmak üzere, halk oylaması sonuçlarının tüm yönleriyle değerlendirilmesi talimatını verdi.

HALKIN VERDİĞİ MESAJI DEĞERLENDİRECEKLER

Halk oylamasında, halkın verdiği mesajı doğru okumak ve seçim sonuçlarının tüm yönleriyle değerlendirilmesi amacıyla AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı'nın başkanlığında kurulan özel komisyon çalışmalarına başladı.

11 KİŞİLİK KOMİSYON

Yazıcı başkanlığındaki 11 kişilik "Siyasi Analiz" komisyonunda, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Ataş, Cevdet Yılmaz, Erol Kaya, Nükhet Hotar, Fatih Şahin, Mehdi Eker ve Ahmet Sorgun görev yapacak.

AK Parti'nin oy oranının yüksek olduğu büyük şehirlerde ve bazı illerde neden "Hayır" çıktığını araştıracak komisyon, "Hayır" ve "Evet" oylarının detaylı analizini yapacak.

Bu kapsamda, halk oylaması sonuçları Türkiye genelinde, 7 bölgede araştırılacak.

"Evet" yüzdesi 51,41, "Hayır" yüzdesi 48,59 olarak gerçekleşen halk oylamasının nedenleri ele alınacak.

Seçmenin anayasa değişikliği halk oylamasındaki eğilimine ilişkin sorulara yanıt aranacak çalışma kapsamında, il ve ilçe teşkilatları, belediyeler ile genel merkezin performansı da ölçülecek. Milletvekillerinin seçim bölgelerinde ne kadar etkili oldukları da değerlendirilecek.

Sonuçlar birkaç hafta içinde rapor haline getirilecek. Halk oylamasına ilişkin detaylı incelemelerin yer alacağı rapor tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'a sunulacak.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİNİ ARTIRACAK ADIMLARI ATACAĞIZ

Başbakan Yıldırım, 19 Nisan'da, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda, halk oylamasından bütün partilerin alması gereken mesajlar olduğunu, AK Parti olarak kendi paylarına düşen mesajı aldıklarını belirtmişti.

Yıldırım, "Mesaj, 'Tamam, AK Parti'ye olan güven devam ediyor ancak şu şu hususlarda da daha dikkatli olmanız gerekiyor' diye bize bir de not düşüyor. Bu yüzden de gerek yerel yönetimlerde gerek teşkilatlarımızda gerek hükümet faaliyetlerinde daha vatandaş memnuniyetini artıracak ne gerekiyorsa o hususlarda adımlar atacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Seçiniz...