Son büyükşehir anket sonuçları açıklandı: Cumhur İttifakı'na soğuk duş

CHP’nin 11 büyükşehir belediyesinde halkın memnuniyet oranını ölçtüğü anketin bir kısmı kamuoyu ile paylaşıldı. Edinilen bilgiye göre, 11 büyükşehirde CHP’ye hem Cumhur İttifakı partilerinden hem İYİ Parti’den hem de HDP’den oy geçişleri var.

Son büyükşehir anket sonuçları açıklandı: Cumhur İttifakı'na soğuk duş
A+ A-

CHP’nin 11 büyükşehir belediyesinde halkın memnuniyet oranını ölçtüğü anketin bir kısmı kamuoyu ile paylaşıldı. Edinilen bilgiye göre, 11 büyükşehirde CHP’ye her partiden oy geliyor. Hem Cumhur İttifakı partilerinden hem İYİ Parti’den hem de HDP’den oy geçişleri var. Ankete göre AK Partili ve MHP’li seçmenin yüzde 7’si, “Bu Pazar seçim olsa oyum CHP’ye” diyor. Araştırma daha önce sandığa gitmeyen CHP’li seçmenin de sandığa döndüğünü gösteriyor.

Verilerin analizinde bu durum, “CHP’ye karşı olan psikolojik bariyerin aşılmaya başlandığı” şeklinde yorumlanıyor. Her iki uçtaki tutucu kanatların dışında önceki seçimlere göre daha geniş bir kesimle etkileşimin mümkün olduğuna dikkat çekiliyor. Seçmenin psikolojik bariyeri aşmasını kolaylaştıran ve hızlandıran bir diğer faktör ise ortaya çıkan/çıkacak olan yeni partiler. Yeni partilerin AK Parti’yi zayıflatması ve bölünme riskinin seçmen tavrını etkilediği yorumu yapılıyor. İncelenen 11 büyükşehirdeki duruma bakıldığında Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı seçtirme kabiliyeti azaldı ama henüz sona ermiş değil. Seçmenin yüzde 55’ini oluşturan diğer 71 ildeki değişimin de önem taşıdığı özellikle yeni partilerin buralarda yaratabileceği rüzgârın Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı seçme kabiliyetini bitirebileceği yorumu yapılıyor.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, CHP’li bir yönetici, “Diğer partilerin seçmeninin ikinci partisine dönüşüyoruz. AK Parti’den MHP’den CHP’ye oy geçişleri var. Görünen o ki, AK Parti’den MHP’ye giden oylar MHP’de sadece mola verdi, kayma devam ediyor” dedi.

Tabii bu tabloda henüz yeni partilerin seçmen nezdinde nasıl bir karşılık bulacağının yanıtı yok. O nedenle şubat ayı sonu, mart ayı başında yapılacak anketlerin yeni döneme dair daha sağlıklı veriler sunabileceği belirtiliyor.

GazeteDuvar