Vergi ve trafik borçlarına yapılandırması geliyor!

Güncelleme:

Vergi, SGK, KVK, trafik, köprü borcu cezalarına 18 ay taksitle yapılandırma hakkı tanınacak. Borçlarda ilk ödeme 2021 Şubat ayında yapılacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, vergi yapılandırması ile ilgili teklifin vergi, SGK, trafik, köprü borcu ve cezalarını kapsadığını açıkladı. Muş, vergi borçlarının peşin ödenmesi halinde faizlerin yüzde 90 silineceğini, yapılandırılan borçlara 18 taksit imkanı tanınacağını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Muş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifine vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili yeni maddeler ekleneceğini bildirdi. Muş, vergi yapılandırma ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını, geniş kapsamlı yapılandırma paketi hazırladıklarını kaydetti. Muş, "Paketin içeresinde; gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, özel taşıt vergisi, nüfus para cezaları, karayollarından usulsüz geçiş cezaları, vergi borçları gecikme zamları, öğrenim kredisi borçları ve diğer alacaklar bulunuyor. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, 4749 sayılı kanun kapsamında Hazine alacakları, 6183 sayılı kanuna göre takip edilen diğer alacaklar. Burada kanun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etme şartı var" diye konuştu.

18 AY TAKSİT İMKANI
Muş, vergi borçlarının peşin ödenmesi halinde faiz cezalarının yüzde 90'ının silineceğini belirterek, gümrük vergi cezalarının da yine paketin içeresinde yer aldığını söyledi. Vergi borçlarının ödenmesine ilişkin 12 ile 18 ay taksit imkanı getirileceğini kaydeden Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip bir vergi yapılandırması olacağını bildirdi. Muş, kanunun çıkmasıyla birlikte vergi borcu olanların yıl sonuna kadar müracaat etme imkanları olduğunu ifade ederek, "Vergi borçlarında 18 aya kadar taksit imkanı getiriliyor. Bu taksitler 2 ayda bir ödenecek. Eğer ilk taksit anına kadar ödeme peşin olursa faizin yüzde 90'ı silinecek. İlk taksit ödeme 2021 Ocak’ta başlayacak. Sosyal güvenlik primleri idari cezaları ve gecikme cezaları ve faiz zamlarını da yeni yapılandırma kapsamına aldık. Yine burada da yıl sonuna kadar müracaat şartı arıyoruz" ifadelerini kullandı.

AÇIK CEZAEVLERİNDE PANDEMİ İZİN SÜRESİ UZUYOR
Öte yandan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden torba teklifin içeresinde yer alan açık cezaevlerinde pandemi izin süresini uzatan düzenlemenin ayrıntıları da ortaya çıktı. Buna göre; cezaevlerinde pandemi izni süresi 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatılıyor. Kabul edilen önergeye göre; Sağlık Bakanlığı’nın önerisi Adalet Bakanlığı’nın kararı ile 31 Mayıs 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 2’şer aylık sürelerle 7 kez uzatma hakkı tanındı. Bu çerçevede pandemi izni 31 Temmuz 2021 kadar yürürlükte kalacak. Bu güne kadar 70 bin mahkum bu haktan yaralanmıştı.

Seçiniz...