"Pazar Günü Çalışma Yasağı" Kanunu İptal Edildi

"Pazar Günü Çalışma Yasağı" Kanunu İptal Edildi

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan parlamentosu, tartışmalara neden olan "Pazar günü çalışma yasağı" kanununu iptal etti.Parlamento, geçen yıl büyük marketler...

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan parlamentosu, tartışmalara neden olan "Pazar günü çalışma yasağı" kanununu iptal etti.

Parlamento, geçen yıl büyük marketler ve alışveriş merkezlerinin pazar günü açılmasını yasaklayan kanunun iptal edilmesi yönünde oy kullandı. Kabineden Sorumlu Bakan Antal Rogan ve Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga tarafından parlamentoya sunulan tasarı, 163 evet oyuyla kabul edildi. Oylamada 2 hayır, 11 çekimser oy kullanıldı.

Kabineden Sorumlu Bakan Rogan, dün yaptığı açıklamada, geçen yıl parlamentoda kabul edilen "pazar günü çalışma yasağı"nı içeren kanunun halkta ayrışmaya neden olduğunu belirtmiş, hükümetin bu konuda düzenlemeye giderek, kanunun iptal edilmesini teklif edeceğini bildirmişti.

Pazar günü, Hristiyanların ibadet ve genel dinlenme günü olduğu için büyük marketler ve alışveriş merkezlerinin tatil edilmesini içeren kanun, 14 Mart 2015 tarihinde kabul edilmişti.

Macaristan Ulusal Seçim Bürosu, geçen hafta Macar Sosyalist Partisi'nin, "Pazar günü çalışma yasağı"nın iptal edilmesi için halk oylamasına gidilmesi konusundaki başvurusunu onaylamıştı.