Ramazanoğlu Kadınlarla Buluştu

Ramazanoğlu Kadınlarla Buluştu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu: - "Kadınlar, kadim medeniyetlerin izdüşümüdür. Toplumların gelişmişlik düzeyini görmek için kadının nerede olduğuna bakmak yeterlidir. Bu anlamda güçlü bir geleneğe ve mirasa sahibiz"- "Kuşkusuz kadının nitel

İSTANBUL (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, toplumların gelişmişlik düzeyi görmek için kadının nerede olduğuna bakmanın yeterli olacağını belirterek, "Kadının nitelik bakımından güçlü olması, aileyi ve toplumu daha yukarı çıkaracak ve yüceltecektir. Kadın olmadan aile, aile olmadan toplum olmaz. O nedenle kadının hem aile hem de toplum içerisindeki statüsünü önemsiyor ve bu çerçevede sosyal politikalar geliştiriyoruz" dedi.

Ramazanoğlu, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla "Kadın Hayattır STK Buluşması"nda, 46 kadın sivil toplum kuruluşunun temsilcileriyle bir araya geldi.

Etkinliğin açılışında konuşan Ramazanoğlu, dertlerinin millet ve millet içindeki kadınlar olduğunu belirterek, sivil toplum kuruluşlarının varlığının önemine işaret etti.

Sema Ramazanoğlu, kadının öğretmen, doktor, akademisyen, evde çalışan ve gönül veren anne olduğunu dile getirerek, bu yıl sloganının "Kadın hayattır" olarak belirlendiğini söyledi.

Kadınların, kadim medeniyetlerin izdüşümü olduğunu vurgulayan Ramazanoğlu, "Toplumların gelişmişlik düzeyi görmek için kadının nerede olduğuna bakmak yeterlidir. Bu anlamda güçlü bir geleneğe ve mirasa sahibiz. Kuşkusuz kadının nitelik bakımından güçlü olması, aileyi ve toplumu daha yukarı çıkaracak ve yüceltecektir. Kadın olmadan aile, aile olmadan toplum olmaz. O nedenle kadının hem aile hem de toplum içerisindeki statüsünü önemsiyor ve bu çerçevede sosyal politikalar geliştiriyoruz" diye konuştu.

Sivil toplumun, toplumsal ve demokratik gelişme ile ekonomik kalkınmanın önemli bir unsuru olduğunu anlatan Ramazanoğlu, sivil toplum kuruluşlarının yeni proje uygulamalarıyla ortaya yeni bir vizyon koyduğunu aktardı.

Bakan Ramazanoğlu, demokratik toplumun ön şartının kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasıyla gerçekleştiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Kadın ve erkek, eşit hak ve hürriyetlere sahiptir. Bu sahiplik üzerinden yola çıkmak gerektiğinde cinsiyet ayrımının, kadını ötekileştiren anlayışın ne kadar ilkel ve çağ dışı olduğunu görürüz. Bir toplumda kadın, eğitimden, kültürden, ekonomik ve sosyal hayattan kopartılmışsa o toplumun insanlığa da söyleyecek hiçbir sözü yoktur. O nedenle toplumların sahip oldukları güçlü adalet anlayışı, kadın ve aileyi geleceğe taşıyan önemli bir değer yargısı olarak karşımıza çıkmaktadır."

- "Modern Türkiyemizin inşası için hep birlikte çalışalım"

Bakanlık olarak kadınların eğitimine önem verdiklerini aktaran Ramazanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ile bu çerçevede önemli projeler gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, bu kapsamda kız çocuklarının okulda kalma sürelerini artırmak için çaba sarf ettiklerine vurgu yaparak, bu sayede birçok sosyal problemin de çözüleceğini söyledi.

Kadınların eğitim ve istihdamının önemine dikkati çeken Ramazanoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkemizin zor zamanlardan geçtiği şu dönemlerde gelin hep birlikte modern Türkiyemizin, ileri demokrasimizin inşası için hep birlikte çalışalım. Sadece büyükşehirlerimizde değil, Doğu'dan Batı'ya ülkemizin tüm şehirlerinde kadın sivil toplum kuruluşlarımıza hizmet edelim."

- Katılımcılar

Toplantıya, Bilge Kadınlar Araştırma Merkezi, Hukukçu Kadınlar Platformu, Aile Eğitim Kültür Sanat ve Dayanışma Yardımlaşma Derneği, Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği, Haseki Kadın Vakfı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı, Genç Hayat Vakfı, Türk Kadın Dernekler Federasyonu, Birlik Vakfı Kadın Kolları, Uluslararası Kadın ve Aile Derneği, Başkent Kadın Platformu, İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği, Gökkuşağı İstanbul Kadın Platformu, Medya Sofa Derneği, Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği, Entelektüel Bakış Derneği, İlim Sanat Tarih Edebiyat Vakfı, Ev Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği, Memur-Sen Kadın Kolları, İTO Kadın Kurulu, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi, KAM-MER, İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı, Hanımlar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Hanımlar Kültür ve Eğitim Derneği, Kadın Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Vakfı, Ankara Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği, İlke İlim Kültür Dayanışma Derneği, Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı, Kadın Hareketi Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Ankara Kadın Araştırma Merkezi, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Meridyen Derneği, Kadın Girişimciler Derneği, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Kadın Adayları Destekleme Derneği, İstanbul Kadın Platformu Derneği, Aileyi Koruma ve Destekleme Derneği, Kadın ve Demokrasi Derneği, Anadolu Kadın Derneği, Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Elin Elimde Derneği, AK Parti İstanbul Kadın Kolları, Türkiye Soroptimistler Federasyonu temsilcileri katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, açılış konuşmasının ardından basına kapalı devam eden toplantıda, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini dinledi.