Türkiye 4 ülkeyle hava ulaşımını durdurdu!

Türkiye 4 ülkeyle hava ulaşımını durdurdu!

İngiltere'de koronavirüsün daha hızlı yayılan, mutasyona uğramış türünün kontrolden çıkmasıyla birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır" açıklamasında bulundu.

İngiltere’de yeni bir corona virüs mutasyonunun tespit edilmesinin ve hızla yayıldığının duyurulmasının ardından, birçok Avrupa ülkesi İngiltere’den seyahatleri yasakladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Corona virüsün mutasyonuyla İngiltere'de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır" açıklamasında bulundu.

Son dakika haberi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını bildirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere'de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır."

THY'DEN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı'nın, dört ülkeden Türkiye'ye uçuşların durdurulması kararına ilişkin Türk Hava Yolları'ndan (THY) açıklama geldi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: 

"Sağlık Bakanlığımızın İngiltere, Danimarka, Hollanda, Güney Afrika'dan uçuşların durdurulması kararına istinaden, hiçbir yolcumuzun bilet işlemleri konusunda acele etmemesini rica ederiz.

Hiçbir yolcumuz bilet işlemleri konusunda mağdur edilmeyecektir."

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüsün mutasyona uğramış hali olan yeni türünün kontrolden çıktığını söyledi.

Hancock, "Herkes, virüsü taşıyormuş gibi hareket etmeli" dedi.

İngiliz bakan, durumun ciddiyetine dikkat çekerek kurallara sıkı sıkıya uyulması çağrısı yaptı.

UÇUŞLAR 48 SAATLİĞİNE DURDURULDU

Türk Hava Yolları İngiltere ve Hollanda uçuşlarını 48 saatliğine durdurdu. Son dakika gelişmesi yolculara telefon mesajı yoluyla da bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü İngiltere'de tespit edilen virüsün mutasyona uğramış halinin Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da görüldüğünü bildirmişti.

Ülkeler, İngiltere'ye uçuşlarını durdurdu

İngiltere'de yaşanan bu durum sonrası bazı ülkeler İngiltere'ye seyahati durdurma kararı aldı.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı, İngiltere’de tespit edilen koronavirüsün daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonunun tespit edilmesinin ardından bu ülkeden gelecek uçak seferlerinin yasaklanacağını duyurdu.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, bu ülkeyle hava yolu ulaşımını askıya alacak kararnameyi imzalayacaklarını söyledi.

İsrail yönetimi, İngiltere'den gelecek yabancıların ülkeye girişini yasakladı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, hava ve demir yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını söyledi.

Hollanda, uçuşları 1 Ocak 2021'e kadar durdurdu.

Bulgaristan hükümeti, 31 Ocak'a kadar İngiltere'ye uçuşların askıya alındığını açıkladı.

Almanya da gece yarısından itibaren İngiltere'ye tüm uçuşların yasaklanacağını açıkladı.

Kuveyt, İngiltere'den hava yolu ulaşımını durdurma kararı aldı.

Fransa Başbakanı Jean Castex, İngiltere ile hava, kara ve deniz yolu ulaşımını gece yarısından itibaren 48 saat süreliğine durduracaklarını söyledi.

İngiltere'de tedbirler üst seviyede

İngiltere'de koronavirüsün daha hızlı yayılan bir türünün ortaya çıkmasının ardından, Londra ve çevresinde kısıtlamalar daha da sıkılaştırıldı. Dördüncü aşama önlemler uygulanmaya başlandı.

Ülkede vaka sayısının en çok arttığı şehir olan Londra'da COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında tüm mağazalar, kuaförler ve spor salonları kapatıldı.

DSÖ: İngiltere ile yakın temastayız

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsün mutasyonuyla ilgili İngiliz yetkililerle yakın temasta olduklarını açıkladı.

DSÖ ayrıca, yeni türün Danimarka, Hollanda ve Avustralya'da da görüldüğünü duyurdu.

Virüsün yeni türünün özellikleri ve olası etkileri hakkında daha fazla bilgi edinildikçe DSÖ'ye üye 194 ülke bilgilendirilecek.

Seçiniz...