Karayılan'ı çıldırtan o teröristlerin hepsi öldürüldü
Korkunç tesadüf ! 2 yıl içinde 2'si de...
Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

Veliler okul seçerken uluslararası standartları aramalı

TED Rönesans Koleji Kurucu Müdürü ve Pedagog İpek Ak, okul seçiminde öncelikli konulara dikkat çekti.

Veliler okul seçerken uluslararası standartları aramalı
A+ A-

Okulların sonuç odaklı sınav sistemine öğrencilerini hazırlamasına karşılık zenginleştirilmiş eğitim uygulamalarından ve uluslararası standartlardan taviz vermemesi gerektiğini belirten TED Rönesans Koleji Kurucu Müdürü ve Pedagog İpek Ak, okul seçmekte kararsız kalan velilere önemli tavsiyelerde bulundu.

"Öğrencinin kendini gerçekleştirmiş bir birey olarak geleceğe hazırlaması birincil amaç olmalı. Okul seçimi yapılırken  sınav kazandırma başarısı tek başına bir ölçüt  olarak ele alınmadan önce “ Okulun nasıl bir eğitim vizyonunun olduğu?”  detaylı olarak araştırmalı ve seçim ona göre yapılmalı" diyen TED Rönesans Koleji Müdürü İpek Ak, okulların öğrencilerine uluslararası yüksek akademik yetkinlik kapılarını açması gerektiğini söyledi.

Ak, ortaokul ve lise çağlarının öğrencilerin becerilerini ve ilgi alanlarını keşfettikleri bir dönem olduğunu belirtirken “ Mesleki olgunlaşma süreçlerinde kendilerini tanıyan ve becerilerinin farkında olan  öğrencilerin kendileriyle uyumlu mesleki buluşmalar yaşadıklarına ve böylece kaliteli bir yaşama hazırlandıklarına” değindi.

Özellikle lise eğitimde öğrencilerin kariyer planlamasında, ulusal ve uluslararası standartlarda önlerinin açılması gerektiğinin altını çizen Ak, TED Rönesans Koleji'nde dünya çapında birçok akademik kurum ve iş dünyası tarafından kabul gören bilgiyi kullanma, sözel beceriler, sorun çözme, inisiyatif alma, ekip çalışması ve sorgulama gibi temel becerileri geliştiren, Uluslararası Genel Orta Öğretim Sertifikası Programı olan Cambridge IGCSE ile öğrencilerine dünyanın her yerinde yükseköğrenim kurumlarına girişte güvenilir bir kaynak sunduklarını belirtti. Ayrıca MEB mevzuatına uygun, uluslararası geçerliliğe sahip, öğrencilere geleceğin mesleklerine ilişkin yeterlikleri kazandırmak ve onları sektörün önde gelen firmaları için tercih edilen bireyler haline getirmeyi hedefleyen bir meslek edindirme programı olan Business and Technology Education Council (BTEC) Programı gibi mesleki uygulamalara öncelik verdiklerini söyledi.

2016-2017 öğrenim yılında faaliyete geçecek olan lisede ise, bir yıl yabancı dil ağırlıklı hazırlık eğitimine önem verdiklerine değinen Ak, özellikle lise eğitiminin hayat ve kariyer başarısının temelini oluşturduğunu sözlerine ekledi.