Genel müdür yardımcısı otelde ölü bulundu !
Bakan Soylu'dan çok sert ''yolsuzluk'' açıklaması !
Deniz Baykal'ın durumuyla ilgili yeni açıklama !

Kadim medeniyetlerin başkenti; Gaziantep

Türkiye’nin güneydoğusundan bir yıldız yükseliyor. Aslında o yıldız yüzyıllardır orada.

Kadim medeniyetlerin başkenti; Gaziantep
A+ A-

 Bu öyle bir yıldız ki her geçen gün parlaklığı daha da artan, hayat fışkıran, zenginliğin ve insanoğlunun zaman yolculuğuna bağrını sonuna kadar açmış bir yıldız. 

Kadim medeniyetlerin buluşma noktası, her köşesinden tarih fışkıran ve geçmişin izlerini gelecek nesillere devretmek için çabalayan bir anlayışın öncüsü...

Kimi şehirler vardır adı bile sizde kötü duygular canlandırır.  Ama kimileri de vardır ki ismini duyunca bile içinde yaşadığınız şehir ya da memleketiniz gibi sıcak gelir size. İşte bu yıldızın adı bile sevmemize ve ona sımsıcak hisler beslememize yetiyor.

genel20121102_5200.jpg

“GAZİ” unvanlı şehrimiz Antep’ten söz ediyoruz. Rahminde sayısız medeniyeti besleyen ve o medeniyetlerin temsilcilerinin derin izler bıraktığı memleketimizin en güzel şehirlerinden biri olan GAZİANTEP’TEN...

Özelliklerini sıraya koymak bile başlı başına bir iş. Öyle ki biz özelliğinden söz ederken diğerine haksızlık yapıyormuş hissine kapılıyor insan. Tarihi zenginliği, tabiatı, kurtuluş mücadelemize olan unutulmaz katkısı ve pek tabii ki anlatmakla bitirilemeyecek yemekleri. Bunlar Gaziantep’in geçmişten gelen özellikleri  elbette. Ama şehir yüzyıllardır yaşıyor, nefes alıyor, büyüyor, bizatihi bölgesine hayat veriyor. Adeta bir yaşam pınarı. Büyüdükçe gençleşiyor, dirileşiyor, güzelleşiyor. Galaksideki diğer yıldızlar gibi karanlığa gömülüp sönmüyor. Aksine yatırımlar ile canlanıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerin tüm alt yapıları Gaziantep’te de mevcut. Onu öne çıkaran ise insanı ve köklerinden beslenen sayısız özelliği. Gaziantep kıskanılacak bir şehir mi? Hayır. Memleketimizin her şehri gibi güzel. Ama şu bir gerçek ki Gaziantep gıpta edilecek bir şehir. İşte o güzel Antep şimdilerde emin ellerde yükseliyor. Ankara’da siyaset basamaklarını tek tek çıkarak yurdumuza bir siyasetçi olarak sayısız hizmetlerde bulunan Fatma Şahin Hanımefendi’nin başkanlık koltuğuna oturmasının ardından o yükseliş bir ivme kazandı. Kadim güzellikler teknoloji ile adeta bir nikah kıydı. Bir yanda tarihi güzellikler yükselirken diğer yanda modern izler şehrin dokusuna ekleniyor.  

b45k0198.jpg

MEDENİYETLERİN KAVŞAK NOKTASI

Güneydoğu'nun her geçen gün daha da büyüyen şehri Gaziantep, sanayisi, yemekleri, müzeleri ve tarihi dokusuyla dikkati çekiyor.

Kurtuluş Savaşı hatıraları, tarihi ve kültürel birikimi, zengin mutfağı ve el sanatlarıyla tanınan Gaziantep, son yıllarda turizmle de adından söz ettirmeye başardı.

Şehrin zengin kültürel mirası her geçen biraz daha ön plana çıkıyor. Gazi şehir, kamu ve özel firmaların turizm alanına yaptığı çalışmalarla turistlerin ilgisini çekiyor. Dünyanın en önemli mozaik müzesinin bulunduğu kentte başta mutfak olmak üzere birçok müze bulunuyor. Zeugma bazı alanından çıkarılan eserlerin teşhir edildiği Zeugma Mozaik Müzesi ise Türkiye'nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

screenshot_2-091.jpg

KENDİ DALINDAKİ NOBELİNİ ALDI

Gaziantep gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girdi.

UNESCO, bugün 33 ülkeden 47 kenti "Yaratıcı Şehirler Ağına" aldı. Gaziantep Büyükşehri Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleriyle başlatılan çalışma kapsamında Gaziantep, UNESCO'nun aldığı kararla, bu alanda Türkiye’nin öncü şehir olma özelliğini kazandı.

patlican-kebabi---patlican-kebab.jpg

Yaklaşık 500’ e yakın yemek çeşidi ile dünyanın gastronomi şehri olan Gaziantep, ziyaretçilerine birbirinden leziz yemekleri tatma fırsatı da sunuyor.

Şehrin tarihi mahallelerinde geçmişin izlerini arayan gezginler ise kentin mutfağına dair bilgileri de yine müzeden öğreniyor. Bu anlamda hizmet veren Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde ilin yemek kültürü enine boyuna anlatılıyor. Mutfak malzemeleri, sofra düzeni, yöreye özgü kullanım şekilleri ve yöresel adları ile sergilenmekte.

bayazhan-kent-muzesi.jpg

MÜZELER KENTİ “GAZİANTEP”

Dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanını Tunus Bardo Müzesi'nde devralan ve saç örgüleri, çıkık elmacık kemikleri nedeniyle "Çingene kızı" diye adlandırılan mozaiğin de sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Milli mücadele dönemlerini ölümsüzleştirmek adına ise Gaziantep'te Kahramanlık Panorama Müzesi yapılmış ve şehrin tarihini anlatan müze gelen turistlerin de yoğun ilgisini çekmiştir. Milli mücadeledeki kahramanlıklar resimlerle, heykellerle ve maketlerle anlatılmıştır.

 Mevlevihane Vakıf Müzesi’nde ise meşhur Gaziantep avlularından birinde kesme taştan yapılma 3 katlı Gaziantep Mevlevihanesi mimarisiyle bile görülesi bir yer. Kuran el yazmaları, hat sanatı örnekleri, halılar, kilimler, Mevlevi dervişlerinin semah ve tasavvuf hareketlerinin maketlerle canlandırılmış hallerini burada görebilirsiniz.

zeugma-(14).jpg

Antep Savunması’nı anlatmak için kurulan Gaziantep Savaş Müzesi’nde de savaş döneminden kalma silahlar, o dönemde kullanılan eşyalar, giyilen giysiler ve yazılan kitap ve dergiler sergilenir. Müzenin bir bölümü ise savaş zamanında önemli bir sığınak olan bir mağarada tarihin derinliklerine iniyorsunuz. Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi’nde ise eski zamanlardaki Antep halkının ev yaşantısı ve etnoğrafik yapısı mankenlerle çarpıcı olarak sergilenmektedir.

Gaziantep’in ilk özel müzesi olma özelliğini taşıyan Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi’nde de Roma döneminden ve İslam tarihinden kalan tarihi camlar sergileniyor. Ayrıca içinde üflemeli cam ocağı gösterileri yapılmakta ve antik mücevher tasarımı bulunuyor.

Hititler’den kalma birçok eseri bünyesinde barındıran Yesemek Açık Hava Müzesi’nde tarihi eserler arasında birçok heykel ve bir de taş ocağı bulunuyor.

bayazhan-kent-muzesi-(1).jpg

Gaziantep'in kimliğini yansıtan, toplam 20 bölüm bulunan Bayazhan Kent Müzesi ise kentin yaşam biçiminden, sosyal hayatına, yemek kültüründen yöresel kıyafetlerine, gelenek ve göreneklerinden spor yaşantısına kadar birçok figürleri görebilirsiniz.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde ise Düllük Antik Şehri ve Zeugma‘dan gelen pek çok değerli parça burada görülebilir.

Ayrıca kentin hamam kültürünü en güzel şekilde yansıtan Gaziantep Hamam Müzesi soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri, Halûk Perk koleksiyonundan hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, balmumu heykeller ve maketlerle canlandırıldı.

rumkale-tekne-turu.jpg

RUMKALE’DE TEKNE TURU

Binlerce yıllık bir tarihe ve zengin bir kültüre sahip olan Gaziantep'te gezginlerin uğramadan geçmediği rotalardan Zeugma Antik Kenti sizi kendine hayran bırakacak. Ayrıca Dülük Antik Kenti, Karkamış Harabeleri, Rumkale, tarihi Antep Kalesi, Gıncıklı ören yeri, Dolmen Mezarları, Zincirli Ören yerileride gezebilinecek yerler arasında.

rumkaleyi-ziyaret-eden-turistler---the-tourist-visiting-rumkale.jpg

Merzimen Çayı'nın Fırat Nehri'ne döküldüğü yerde dik kayalar üzerinde yer alıyor. Fırat Nehri ve Merzimen Çayı'nın kıyılarından itibaren yükselen sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepe üzerinde bulunan Rumkale, tarihi kalıntıları yanında güzel manzarasıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Öte yandan tarihi Rumkale’yi gezmek için tekne turları da yapılıyor.

bakircilar-carsisi.jpgBAKIRCILAR ÇARŞISI VE ALMACI PAZARI

500 yıllık tarihi dükkanları arasında süzülüp dolaştığı, zanaatını korumuş ustaların ellerinden çıkma eşsiz bakır eşyaların işlendiği Bakırcılar Çarşısı’nda ise el işlemeciliğinin hala capcanlı bir şekilde sürdürülüyor.

Kurutulmuş patlıcan, biber, zahter ve menengiç kahvesi gibi Gaziantep’e özgü tatları tarihi Almacı Pazarı’nda bulabilirsiniz.

genel20081205_5261.jpg

ENSAR ŞEHİR GAZİANTEP

400 bini aşkın Suriyelinin hayata tutunmaya çalıştığı ve Avrupa Birliği’nin toplam aldığı mülteci sayısının 3 katını misafir eden Gaziantep, dünyaya da örnek olan bir şehir konumunda.

modern.jpg

SANAYİ MERKEZİ

Ekonomi alanında dünyadaki rekabetçi 7 şehrinden biri olan Gaziantep, 5 adet mevcut organize sanayi bölgesiyle üretim gücünü ve kapasitesini sürekli arttırmaktadır. 

hayvanat-bahcesi-(2).jpg

DÜNYANIN 3. HAYVANAT BAHÇESİ

Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun birinci, dünyanın üçüncü ve Avrupa'da ikinci en büyük hayvanat bahçesi Gaziantep Hayvanat Bahçesi, 301 türden yaklaşık 7000 bini aşkın hayvanı içerisinde barındırıyor. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan hayvanat bahçesinde, ayrıca Fok evinde fok gösterileri yapılırken, Safari Parkını’da gezebilirsiniz.