YSK'dan gerekçeli karara yine erteleme

YSK'dan gerekçeli karara yine erteleme
Güncelleme:

Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) toplantı bitti. Türkiye'nin merakla beklediği gerekçeli kararın bugün de açıklanmayacağı duyuruldu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun gerekçeli karar mesaisi devam ediyor. "İstanbul'da seçimler yenilensin" diyen 7 üye gerekçelerini tamamladı. Ancak daha önce muhalefet şerhlerini yazan 4 muhalif üye, iptal gerekçesinde yer verilen bazı yeni hususlara yanıt vermek için ek süre talebinde bulundu.

Bu talep kabul edildi. Bu nedenle gerekçeli kararın açıklama süreci bir kez daha uzadı.

Bugün açıklanması beklenen ve 200 sayfadan oluştuğu iddia edilen gerekçeli karar bugün de YSK'dan çıkmadı.

YSK'da bugün gerçekleştirilen toplantıdan sonra gerekçeli kararın bugün açıklanmayacağı bilgisi geldi.

Dün toplanan kurul seçimlerin yenilenmesine karşı oy kullanan 4 üyenin şerhlerini hazırlaması için gerekçeli kararın açıklamasını ertelenmişti. 

Kararın yarın çıkabileceği belirtiliyor.  Kurul, 6 Mayıs'ta 4'e karşı 7 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmişti.

Kısa kararda, 31 Mart seçiminin iptali 2 gerekçeye dayandırıldı. İlki, 22 sayım döküm cetvelinin boş, 101’inin ise imzasız olması.

İkinci gerekçe ise kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyeleri. 225 sandık kurulu başkanının, seçim kanununun 22'nci maddesine aykırı olarak kamu görevlileri arasından seçilmediği belirtildi.

3 bin 500 sandık kurulu üyesinin de kamu görevlisi olmadığı tespit edildi.

 

 

Seçiniz...