Bu sivilceleri sakın sıkmayın!

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, yüzünüzde çıkan sivilceler için uyarıda bulundu.

Bu sivilceleri sakın sıkmayın!
A+ A-

\"Yüzde, ağız kenarlarınızdan burun köprünüze kadar olan yerlerdeki sivilceleri sıkmayın\" uyarısında bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, \"Buraya \'ölüm üçgeni\' adı verilmiştir. Çünkü içindeki kan damarları başın arka tarafında, beyne ait esas toplardamarlarla burada birleşiyor. Burada oluşacak bir enfeksiyon baş ağrısına, görüş kaybına, felçlere bazen de ölümlere neden olabiliyor\" dedi.

Ölüme bile neden olabilir

\"Yüzünüzle sürekli temas alışkanlığınız varsa burun ve dudak kıllarını cımbızla aldığınız, cildinizde oyuk açtığınız veya sivilceleri patlattığınız her sefer, oluşan yaralarda bakterilerin toplanması ve ölüm üçgenindeki kan dolaşımına karışmasına sebep olur\"diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, şunları kaydetti:

Sivilcelerden kurtaran öneriler

\"Sivilcelerden kurtulmak için A vitamininin önemli rolü vardır ancak mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Yine çinko da cilt sağlığı açısından önemlidir. Özellikle ergenlik çağında akne sıkıntısının, sıklıkla yaşanmasının en önemli nedeni bu dönemde vücuttaki çinko miktarı düzeyi en alt seviyededir. Çinko minerali içeriği yüksek olan kabuklu deniz ürünleri, et, tavuk, balık gibi besinlerin tüketilmesinde fayda vardır. Bir türlü kurtulamadığınız sivilce ve aknelerinizle ilgili mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmanızda fayda var.\"