Gebelikte ağda mı lazer epilasyon mu?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan LEYDITURK.com okurları için yazdı...

A+ A-

LEYDİTURK.COM/ ÖZEL

Kadın olmak zor iş değil. İşimiz gücümüz kılla, tüyle uğraşmak. Ama ne yapalım temizlik ve hijyen her daim gerekli. Özellikle de hamilelik döneminde. Çünkü hamilelik döneminde hormonlarda oluşan değişiklikler biz kadınları olduğumuzdan farklı biri haline getiriyor. Daha temiz, daha güzel ve daha bakımlı olmak isteğini hamile kadınlarda daha çok görüyoruz. Hatta hamile kadınların sürekli ağlamaları deyim yerindeyse buluttan nem kapmaları da hormonal değişikliklerden. İşte bu hormonal değişiklikler kadının hamilelik döneminde daha titiz ve temiz olmasını resmen emrediyor. Ee kadının  bu dönemde son derece temizliğine dikkat etmesi gerekiyor zaten. Tamam da, bu temizlik bizim için en hassas olan gebelik döneminde ne olmalı, nasıl olmalı hep muallak!!!!

Zaten hormonlara bağlı olarak gebelikte özellikle göbek ve meme çevresinde kıllanma artışı olur fakat bu süreç doğum sonrası yavaşlar ve kıllarda dökülme olur. Çok az kadında kıllar doğum sonrası da devam eder. Bu dönemde bunlardan kurtulmak gerekir mi, beklenmeli mi? Acele etmeye gerek var mı?

AĞDA:

Ağda bilindiği üzere kıl köklerinin tamamen çıkarılmasını amaçlayan acı veren bir işlemdir. Bu işlemin iki özelliği vardır. Bir; temizlik ve hijyene önem veren uzmanlar tarafından yapılmalıdır, iki; ağrı eğer çok hissediliyorsa bu işten vazgeçilmelidir. Bunlar gebelik için neden önemlidir derseniz bilindiği üzere gebelikte duyulan ağrı, bebeğin erken gelmesine ve doğumun beklenenden daha önce olmasına sebep olabilir ki gebelik döneminde hormonların etkisiyle ağrı eşiği biraz daha düşüktür ve cilt hassastır. Yani önceden ağrı hissetmediğiniz durumlarda bu dönemde ağrı hissedebilirsiniz. Bu yüzden temizlik uğruna gebeliğimizin riske girmesine gerek yoktur. Ama eğer diyorsanız ki ben bu işleme alışığım ve artık ağrıyı çok hissetmiyorum. O zaman bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bir de biraz önce söylediğim üzere temiz bir yerde olmalıdır. Ağdada kullanılan başlıklar sterilize edilmeli ya da sürerken kullanılan spatula tek kullanımlık olmalıdır. Eğer bu şartlar sağlanabiliyorsa doğuma temiz pak girmek ya da bebek yanınızdayken yapamayacağınız beden temizliğini biraz daha ötelememek için ağdayı tercih edebilirsiniz.

LAZER EPİLASYON ve İĞNELİ EPİLASYON:

Lazer epilasyon bu yöntemde kullanılan enerji ışık enerjisidir. Bu radyasyon gibi değildir. Yani dokulara yayılmaz. Hamilelerde bebeğe zararı tespit edilememiştir. Buna rağmen biz hekimler, gebeliğin en önemli ve özel dönemi olan ilk üç ayda bu yöntemi tercih etmeyiz.
İğneli epilasyon yönteminde ise iğne kullanılır ve kıl köklerine akım verilir. Yapılan bazı çalışmalarda bebeğe zararının olmadığı saptanmış olsa da daha çok klinik çalışmaya ihtiyaç duyulacağını belirtmek isterim.

İşlemlerde tecrübeli bir hekimin işlemi gerçekleştirmesi kadar önemli olan diğer bir özellik de ortamın temiz olması ve aletin özelliğidir. Bu işlemi gerçekleştirecek olan kişinin hangi akımda, hangi dozda ışık vereceği, ilerde cilt sorunları çıkarmaması için önemlidir. Bu yüzden mutlak işinin uzmanı olmalıdır. Sonuçta gerek lazerde gerekse de iğneli epilasyonda sonuç iyi olsun diye işe başlanır, eğer kafanızda biraz şüphe dahi varsa bir başka yerden fikir almanız uygun olacaktır.
Fakat sonuç ne olursa olsun gebelerin gebeliğini riske atmaması önerilir. Bu yüzden eğer yapılacaksa temizliğinizi jilet ya da ağdayla yapmanız ileriki dönemde de doğumdan sonra lazer ya da iğneli epilasyonunuzu yaptırmanız öneririm.
 

Yasal Uyarı: Yayınlanan bu haberin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi bu haber kullanılamaz. Kullanım ihlallerinde Haber3 Yayın Grubu yasal haklarını saklı tutar.