Kadınlarda saç ekimi doğal görünür mü?

Saç dökülmesi kadınlarda erkeklere kıyasla daha farklı bir şekilde ortaya çıkıyor.

Kadınlarda saç ekimi doğal görünür mü?
A+ A-

Kadınlarda saç dökülmesi yaygın olarak görülse de kellik nadiren görülür. Farklı sağlık koşulları oluşmadığı sürece ön saç çizgisi kaybolmadan kafa derisinin tamamında seyrelmeler oluşur. Tam kellik oluşması durumunda ise erkeklerden daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi, saç dökülme şekillerinin yaygınlığı, kadınların saç modellerinin çeşitliliği ve feminen ön saç çizgisi tasarımı nedeniyle erkeklerden farklıdır.

Çoğu kadın için, saç dökülmesi kalıtımsal özellikler nedeniyle oluşur; fakat diğer tıbbi nedenler de örneğin düşük demir ve tiroid hormon seviyeleri, yüksek testosteron seviyeleri, yeme bozuklukları ve hamilelik de dahil olmak üzere saç dökülmesine katkıda bulunabilir.

Kadınlarda saç dökülmesinin bir diğer yaygın nedeni ise yüz germe ve kaş kaldırma gibi yüz cerrahisini takiben oluşan yara izlerinin bulunduğu alanlardaki saçın dökülmesi durumudur.

Son olarak, aşırı yüksek alın şekline sahip olan bazı kadınlar da saç ekimiyle ön saç çizgilerini aşağıya çekerek daha uyumlu ve doğal bir görünüme kavuşmak isteyebiliyorlar.

Bununla birlikte bazı durumlarda saç ekimi operasyonu için şartlar olgunlaşmamışsa, kadınlarda saç ekiminde önerilmeyen durumlar ortaya çıkar.

Genetik, ilaç, hamilelik veya diğer rahatsızlıkların sonucu olarak saç kaybı yaşayan kadınlar, saç ekimi ameliyatı için aday olabilirler. Saç kaybı her yaşta görülebilir ve birçok kadın için rahatsızlık kaynağı olabilir. Çeşitli saç stilleri, saç kaynakları, peruklar ve topikal kremler denemiş olabilir, ancak genellikle sonuçlarından memnun kalınmaz.

Saç ekimi ile genel seyreklik ve ön saç çizgisi düzeltilebiliyor. Prosedürü düşünenler, donör kıl foliküllerinin hasat edilebileceği yoğun saç köklerinin bulunduğu alanlara sahip olmalıdır.

Kadınlarda Saç ekimi nasıl uygulanır?

Kadınlarda saç ekimi operasyonu seyrek veya düzensiz saç sorunu yaşayan kadınlar için uzun vadeli bir çözüm sunuyor. İlk önce saç dökülmesi analiz edilir ve nakil işleminin gerekli olduğu alanlar tespit edilir. Yüzünüze uygun, feminen görünümü koruyan bir ön saç çizgisi tasarımı yapılır. Ardından ekim işlemine geçilir. Genellikle başın arka tarafındaki kısımlar donör bölge olarak kullanılır. Kadınlarda saç ekimi 3 temel aşamada uygulanır.

Greftlerin toplanması:

Saç ekimi operasyonu yapılan lokal anestezinin ardından greftlerin toplanması ile başlar. Bunun için ense bölgesindeki kıl kökleri tercih edilmektedir. Günümüzde yapılan operasyonların çoğu FUE yöntemi ile gerçekleştirilir. Greft toplama işlemi micromotor adı verilen bir cihazı ile yapılır. Böylece greftler tek tek yerlerinden gevşetilerek yuvaları ile birlikte çıkarılır. Greft toplama işlemi kadınlarda akratılacak grefte göre 2-3 saat sürebilmektedir. Operasyon esnasında hasta ayıktır ve anestezi sayesinde herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.  Bu süreci dinlenerek ya da uyuyarak geçirebilir.

Kanal açma işlemi

Bayanlarda yapılan saç ekimlerinde, kanal açma işlemi doğallık açısından oldukça belirleyicidir. Kanal açma işlemi doktor tarafından tek tek gerçekleştirilir. Bu aşamada toplanan ekim yapılacak olan bölgelere, greft sayısı kadar yuva açılır. Kanal açma işleminde açılan kanalların açısı, yönü ve derinliği saç ekimi sonrası açların görüntüsünü doğrudan etkilemektedir.

Toplanan Greftlerin Ekilmesi

Kadınlarda saç ektirme işleminin son aşaması, toplanan greftlerin yuvalarına yerleştirilmesidir. Bu işlemden önce temizlenerek ekime hazır bir şekile getirilen greftler, tek tek açılan kanal yuvalarına yerleştirilir. Operasyon sonrasında ense bölgesi kapalı iken, ekim yapılan alan açık bırakılır. Kadınlarda saç ekimi sonrası süreç, saç ekimi başarısın üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci

Operasyondan sonra aynı gün eve dönülebilirsiniz. Prosedürünüzü izleyen ilk birkaç gün içinde bol bol dinlenmeli ve yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız. Kullanılan tekniğe göre genellikle 3 gün sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz, ancak özellikle yedi ila on gün boyunca nazik ve yumuşak olmaya devam etmelisiniz.

Nakledilen foliküllerden kayda değer bir büyüme elde etmek birkaç ay sürebilir ve prosedürünüzün nihai sonuçlarını görmek için bir yıla kadar sabretmeniz gerekir. Yeni saçlarınız mevcut saçlarınızın uzunluğu ile aynı hizaya gelmesi birkaç aylık süreye ihtiyaç vardır.

Saç Ekimi Randevusu Almak İçin: https://www.hairsix.com.tr