Hamileler için koronavirüse karşı 5 önlem

Riskli Gebelik Uzmanı Doç.Dr. Oktay Kaymak, anne adayları için koronavirüse karşı basit ama etkili öneriler paylaştı.

Hamileler için koronavirüse karşı 5 önlem
A+ A-

Geçmişte hem corona virüs ailesine mensup SARS ve MERS, hem de influenza gibi solunum yolunu tutan virüslerin hamilelikte çok daha ağır sonuçları olabileceği bilimsel olarak kanıtlandı. Ancak panik yapmadan, aşırı strese kapılmadan gerekli önlemleri alarak hamilelik döneminde coronavirüsten korunmak mümkün. İşte hamilelere özel 5 corona virüs önlemi…

1-Bilgi kirliliğinden uzak durun
Hamilelik zaten mevcut hormonal değişim nedeni ile hassas bir dönemdir. Özellikle bu dönemde alınan kötü haberler anne adaylarını çok daha fazla etkileyecektir. Bu nedenle sosyal medya başta olmak üzere, uzman olmayan kişilerin yarattığı panik ortamından ve yaydıkları bilgi kirliliğinden uzak durun. Gerekli korunma önlemlerini alarak ama moralinizi bozmadan ve gereksiz aşırı strese girmeden bu süreci atlatabilirsiniz. Evde kitap okuyup müzik dinleyerek, hatta bebeğinize şarkılar söyleyerek hem kendinizi hem bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

2-İnsanlarla teması azaltın
Genel olarak virüsün yayılma yolları bilinmektedir. Bunlar içerisinde en çok üzerinde durulan yol, damlacık yolu ile bulaşmasıdır. Bu nedenle kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçının, öksürüp hapşıran kişilerden uzak durmaya çalışın.

3-Bol sıvı tüketin, sağlıklı beslenin
Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Özellikle C vitamininden zengin besinlere mutlaka beslenmenizde yer verin. Gün içerisine yayarak bol su içmeye özen gösterin. Suyun yanı sıra ıhlamur, kefir gibi içecekleri de tüketmekte fayda var. Günün her saatinde sıvı alımını yüksek, boğazınızı sıcak ve nemli tutmaya özen gösterin.

4-Boğazınızı soğuktan koruyun
Tam da mevsim geçişinde olduğumuz bugünlerde giysiler de önemli rol oynuyor. Çok kalın, terlemenize yol açacak giysilerden kaçının, onun yerine ince kat kat giyinin. Boğazınızı soğuktan korumaya özen gösterin. Çünkü soğuk ile yoğun temas özellikle de hamilelikte bağışıklık sistemini daha fazla zayıflatıyor.

5-Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin
Hamilelik sürecinde ayak damarlarında kan pıhtılaşması 6 kat artıyor. Bu nedenle 3 saatten fazla hareketsiz kalınması bu riski daha da artıracaktır. Hareketsiz kalmamaya dikkat edin, sürekli yatmayın. Özellikle güneşli havalarda öğlen saatinde en az 30 dakika yürüyüş yapın ve D vitamini sentezine destek olun.

Corona virüs anne karnındaki bebeği nasıl etkiler?
Hamilelikte corona virüs’e yakalanma ve olası kötü sonuçlarının gelişebilme riski normalden fazladır. Özellikle diyabet, akciğer, kalp ya da böbrek hastalığı bulunan, HIV pozitif olan ve 35 yaşın üzerindeki anne adaylarında bu risk daha fazla. Hamilelikte corona virüsün bebeğe etkisi üzerine elde yeterli bilgi bulunmasa da bu aileye mensup diğer virüsleri erken doğuma, düşüğe ve düşük doğum ağırlığına neden olabildiği biliniyor. Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında enfeksiyon nedeni ile yüksek ateşi olan anne adaylarının bebeklerinde sırt kemiklerinde açıklık (spina bifida) olma riski artıyor.

Corona virüs anne sütüne geçer mi?
Corona virüsün süte geçtiğini gösteren bilimsel kanıt olmamakla birlikte Corona virüsün mensup olduğu aileden olan diğer virüslerin süte geçmediği kanıtlandı. Bu nedenle corona virüs tanısı olan annenin bebeğini emzirmesine ara vermesi tıbben önerilmiyor. Ancak emzirme sırasında dikkatli olunması, gereken hijyen kurallarına uyulması veya anne sütünün sağılarak enfekte olmayan bir kişi tarafından bebeğe verilmesi gerekiyor.