Kadınlar ve erkekler nasıl sevgili istiyor?

Kadınlar mühendis, erkekler öğretmen partner istiyor...

Kadınlar ve erkekler nasıl sevgili istiyor?
A+ A-

Kadınlar mühendis erkekler öğretmen sevgili istiyor Elemanonline.net\'in adaylar arasında yaptığı anket, ilginç sonuçlar ortaya koydu. 9 bin 816 kişinin katıldığı ankette katılımcılara “Eşinizin/sevgilinizin hangi meslek grubunda çalışmasını istersiniz ve istemezsiniz?” soruları soruldu. Anket sonuçlarına göre, kadınların sevgilileri / eşleri için tercih ettiği mesleklerin başında yüzde 20,6 gibi yüksek bir oranla mühendislik geliyor. Memurluk yüzde 12,8 ile ikinci sırada yer alırken, öğretmenlik yüzde 12,2, avukatlık ise yüzde 9,9 oranına sahip. 

Erkeklerde ilk beş hemen hemen değişmese de sıralama oldukça farklı. Ankete katılan erkeklerin yüzde 17,8’si eşlerinin ya da sevgililerinin öğretmen olmasını istiyor. Sıralamada memurluk yüzde 16,2 ile ikinci, mühendislik ise yüzde 12,8 ile üçüncü sırada. 

Kadınların eşleri/sevgilileri için istediği meslekler    Yüzde (%) 

Mühendis    20,6 
Memur    12,8 
Öğretmen    12,2 
Avukat    9,9 
Doktor/Hekim    8,7 
Bankacı    8,5 
Polis    5,3 
Aşçı/Ahçı    4,7 
Sporcu    4,3 
Satış Temsilcisi    3,7 

Erkeklerin eşleri/sevgilileri için istediği meslekler Yüzde (%)


Öğretmen    17,8 
Memur    16,2 
Mühendis    12,8 
Doktor/Hekim    8,8 
Bankacı    6,8 
Hemşire    6,5 
Avukat    5,4 
Satış Temsilcisi    5,1 
Aşçı/Ahçı    4 
Sporcu    3,6 

Tercihlerde iş garantisi etkili

Anket sonuçlarında iş garantisi yüksek mesleklerin üst sıralarda yer aldığına dikkat çeken Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, “Özellikle ilk 5\'te yer alan mühendislik, memurluk, öğretmenlik gibi meslekler çok değişken olmayan, stabil meslekler” dedi. Duyarlar bu tür mesleklerin tercih edilme nedenini ise şöyle açıkladı: 

“İş kaybetmek, herkes için en önemli endişelerden biri. Dolayısıyla gerek erkekler gerekse kadınlar eşlerinin ya da sevgililerinin, çok değişken olmayan, iş garantisi olan mesleklere sahip olmasını tercih ediyorlar.” Cinsiyete göre oranlarda küçük değişimler olduğunun da altını çizen Duyarlar, bunun da mesleklerin algısından kaynaklandığını söyledi. Duyarlar, “Mühendislik toplumda maskülen bir meslek olarak kabul edilir. Bu nedenle de kadınların tercihlerinde daha üst sıralarda yer alıyor. Öğretmenlik ise çalışma koşullarının nispeten rahatlığı nedeniyle erkekler tarafından eşleri ya da sevgilileri için tercih ediliyor” dedi. 

Kadınlar sevgililerinin polis, erkekler sekreter olmasını istemiyor

“Eşinizin/sevgilinizin hangi meslek grubunda çalışmasını istemezsiniz?” sorusuna ise kadınların cevabı yüzde 49,4 gibi yüksek bir oranla \'polis\' oldu. Aşçı yüzde 20 ile ikinci sırada yer alırken, kaptan yüzde 9,6, gazeteci ise yüzde 7,3 oranına sahip. Erkeklerde ise sıralama oldukça farklı. Ankete katılan erkeklerin yüzde 19,7\'si eşlerinde ya da sevgililerin \'sekreter\' olmasını istemiyor. Sıralamada \'oyuncu\' yüzde 17,8 ile ikinci, \'satış temsilcisi\' ise yüzde 16 ile üçüncü sırada. 

Kadınların eşleri/sevgilileri için istemediği meslekler    Yüzde (%) 

Polis    49,4 
Aşçı/Ahçı    20 
Kaptan    9,6 
Gazeteci    7,3 
Veteriner    7,3 

Erkeklerin eşleri/sevgilileri için istemediği meslekler Yüzde (%) 

Sekreter    19,7 
Oyuncu    17,8 
Satış Temsilcisi    16 
Kaptan    15 
Polis    7 

Riskli meslekler tercih edilmiyor

Kadınların cevaplarında \'polis\'in yüksek bir orana sahip olmasının en büyük sebebinin mesleğin yüksek risk içermesi olduğunu söyleyen Özlem Demirci Duyarlar, “Tercihlerde mesleğin gelir düzeyi, prestiji gibi nedenlerin ötesinde güvenli ve rahat olması gibi özelliklerin daha etkili olduğunu görüyoruz. Kadınlar sevgilileri ya da eşleri için genellikle çok yoğun temposu olan ve tehlikeli işleri tercih etmiyorlar ” dedi.