Sadece 5 dakikanız var

Yapılan son araştırmalara göre ilk izlenimden sonra karşı tarafın beyninde çok fark yaratamıyoruz.

Sadece 5 dakikanız var
A+ A-

Araştırmacı Bertam Gawronski bir insanı defalarca farklı açılardan görsek de kişi hakkındaki esas sonuca ilk düşündüklerimizden ulaşıyoruz. Sinergoloji Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden İletişim ve Beden Dili Uzmanı Mert Aydıner ise her şeyin düşüncede başladığını vurgulayarak. "Düşünceler duyguları tetiklerken duygular da davranışları belirliyor. Bu nedenle bir ortama girmeden önce kişi o an ne düşünüyorsa bu beden diline yansıyor" diyor.

İlişkilerde:

- Kadın erkek ilişkisinde en önemli şey her iki tarafında ne istediğini bilmesi ve duygularında samimi olmasıdır. Tüm ilişkilerde olduğu gibi burada da esas alan güvendir. İlk izlenimin uzun süre silinmeyeceği gerçeğinden yola çıkarak özellikle ilk karşılaşmada güvenilir, alçak gönüllü ve ulaşılabilir olduğumuzu gösteren mesajlar vermek ilişkinin geleceği açısından hayati derecede önem taşır.

- Karşımızdaki kişi konuşurken kullandığı kelimeler, bunların vurgusu ve beden dili birbiri ile örtüşüyorsa anlattıkları hakkında samimi olduğunu ve ona güvenebileceğimizi düşünürüz. Bu yüzden ilk temas sağlandığı andan itibaren karşımızdaki kişi ile uyum içinde olduğumuzu gösteren davranışlar sergilememiz gerekiyor.

- Karşınızdaki kişi en azından ilk beş dakikada tam ilginizi hak ediyor. O nedenle telefonla oynayıp dikkatiniz başka yerdeymiş ya da fazlaca çekiniyormuş gibi davranmak yerine, ona odaklanın.

- Bakışlarınızı kaçırmayın, ancak gözünüzü dikip hiç ayırmamanız da onu korkutup kaçırabilir.

- Sözcüklerinizle karışık mesajlar vermeyin. Net ve açık ifadeler kullanın.

- Ona karşı kullanacağınız ilk 20 kelimenin ki, zaten ilk 5 dakikada ortalama bu kadar kelime kullanmalısınız seçimi önemli. İlk tanışmada adını öğrenip adıyla hitap etmeniz önemli. Bir insanın en aşina olduğu ve sevdiği kelime kendi adıdır. Kullanacağınız kelimelerin içinde ismi de olsun.

Sosyal ortamda:

- Her canlıda olduğu gibi insanların da kendilerini güvende hissettikleri bir "konfor bölgesi" bulunur. Bu kişisel alan henüz tanıştığımız ama durumu hemen kabullenerek fiziksel yakınlık kurmamız beklenen kişiler tarafından ihlal edildiğinde bizim için bir tehdit ve tehlike unsuru olarak algılanabilir. Kaçış da söz konusu olamayacağı için kendimizi kapana sıkışmış ve çaresiz hissederiz. Yaşanan güvensizliğin göstergesi olarak içe dönen hareketsiz bir beden, iletişime kapanan kol ve bacaklar, kaçırılan bakışlar ve dökülen terler herkes tarafından kolaylıkla gözlemlenebilir.

- Sosyal bir çevreye girmeden önce sadece bir dakika sürecek zihinsel bir hazırlık bizleri ruhsal ve bedensel olarak rahatlatarak çevreye kolaylıkla adapte olmamızı sağlayacaktır.

- Adını daha önce de duyduğunuzu belirten ama abartılı bir samimilikten uzak kelimeler seçmelisiniz.

İş görüşmesinde:

- Her şeyden önce dinlenmiş bir zihin ve zinde bir bedenle güne başlamalıyız. Gideceğiniz yere uygun bir tarzda giyinmeliyiz. Aynaya baktığımızda gördüğümüz şey sizi mutlu etmeli.

- Her görüşme öncesinde olduğu gibi burada da bir dakikalık zihinsel hazırlık yapılmalı. Çünkü görüşmenin başından sonuna kadar çok iyi gideceğini ve istediğimiz sonucu alacağımızı zihnimizde canlandırmak motivasyonunuzu ve enerjinizi arttırır. "

- İlk temasın sağlandığı anda bakışlarımızı kaçırır, içe dönük, çekingen, savunmacı ve güvensiz bir duruş sergilersek muhataplarımız söyleyeceğimiz şeylerin arkasında durabilecek güce ve cesarete sahip olmadığımızı düşünürler. Oysa yaydığımız yüksek enerjimiz, yere sağlam basan ayaklarımız, dik ve güvenli duruşumuz, içten bir gülümseme ile kurduğumuz göz temasımız ve ölçülü el sıkışmamız "daha tek kelime etmeden" hakkımızda olumlu yargıların oluşmasını ve bu kredinin uzun süre kullanılabilmesini sağlar.

- Onun özel hobileri ve özellikleri hakkında donanımlı gidin ki ilk beş dakikada bu özelliğine gönderme yapan bir örnekle ortamı rahatlatın ve ilgisini çekin.

- 'Anlıyorum', 'İlginç', 'Aynı fikirdeyim' gibi sözcükler kullanın.

Sevgilinizin ailesiyle tanışırken:

- Birlikte olmaktan keyif aldığımızı gösteren davranışlar sergileyerek insanların da bize karşı aynı hisleri taşımasını sağlayabiliriz. Ellerimiz ve bacaklarımız açık olarak muhatabımıza döndüğümüzde ve onu dinlerken içten bir gülümseme ile göz temasını devam ettirdiğimizde bize kayıtsız kalması mümkün olmayacaktır. Unutmamak gerekir; "herkes birbirinin aynasıdır".

- İlk kelimeleriniz onları tanımaya yönelik ufak sorular ve takdim edilmenize neden olan sevgiliniz ya da iş arkadaşınızla ilgili bir iki kelime olmalı.