Okan Bayülgen'in 4 yıla kadar hapsi isteniyor

Okan Bayülgen'in 4 yıla kadar hapsi isteniyor
Güncelleme:

Youtuber Muhammet Çumanoğlu'na "geri zekalı" dediği iddia edilen Okan Bayülgen, hapis istemiyle yargılanacak. Bayülgen, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıkacak.

Televizyoncu Okan Bayülgen, YouTuber Muhammet Çumanoğlu'na 'geri zekalı' dediği iddiasıyla 2 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Sputnik Türkiye'nin aktardığı habere göre, Youtuber Muhammet Çumanoğlu, yaklaşık 1 yıl önce 'Uykusuzlar Kulübü' isimli televizyon programında kendisine ait bir videodan kesit yayınlayıp 'geri zekalı' dediğini iddia ettiği Okan Bayülgen hakkında suç duyurusunda bulundu ve Bayülgen hakkında soruşturma başlatıldı.

Çumanoğlu’nun avukatı, Okan Bayülgen hakkında gerçekleştirdikleri suç duyurusu ile ilgili olarak, “Bu program kendi normal zamanında yayınlandığı gibi programın Youtube kanalında da yayınlanmıştır. Bu durum kitap yazma çalışması yürüten ve uzmanlaştığı bu alanda iş yeri açmayı planlayan müvekkili rencide etmesinin yanı sıra çok zor durumda bırakmıştır” ifadelerini kullandı.

 'AHKAM KESEN KİŞİLER HAKKINDA 'GERİ ZEKALI' İBARESİNİ KULLANDIM'

Bayülgen ise konuyla ilgili olarak verdiği ifadede, “Muhammet Çumanoğlu'nun yayınladığı ve benzeri videolar çeken kişilerle ilgili program sırasında tanımlama yaptım. Sosyal medya üzerinden duygusal ilişkiler ve aşk üzerine yorumlar yapıp görüşlerini sunan, ahkam kesen kişiler hakkında 'geri zekalı' ibaresini kullandım. Bu ifadenin müşteki ile ilişkisi olmadığı, programın yayın akışından anlaşılacaktır” dedi.

2 YIL 4 AY HAPİS İSTEMİYLE İDDİANAME DÜZENLENDİ

Savcılık, yürütülen soruşma neticesinde Okan Bayülgen'in hakaret içerikli 'gerizekalı' cümlesini kullandığını kabul etmesi sonucunda söz konusu sözcüğün kişilik haklarını zedeleyecek boyutta olması nedeniyle 'Sesli Yazılı veya Görüntülü Bir İleti ile Hakaret' suçunu işlediğine kanaat getirdi ve Bayülgen hakkında 2 yıl 4 ay hapis istemiyle iddianame düzenledi. Bir sonraki aşamada Bayülgen, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak.
 
 

Sputnik