Ünlü gazetede sansür krizi

İngiliz The Guardian gazetesi, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ve İngiltere Başbakanı May’in olduğu, İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinli hemşireyi konu alan karikatürü sansürledi.

Ünlü gazetede sansür krizi
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Thejc haber sitesinin haberine göre, karikatürist Steve Bell'in İngiltere Başbakanı Theresa May’in ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ortalarında bulunan şöminede İsrail askerleri tarafından öldürülen hemşire Rezzan en-Neccar'ı yanarken resmettiği karikatür The Guardian Gazetesi tarafından sansüre takıldı.

Haberde aktarılanlara göre, İngiliz The Guardian Gazetesi'nin Steve Bell'in karikatürünü yayınlamamasının sebebi; "Yahudi karşıtlığı".

Karikatürde şömine içerisinde yanan hemşire Rezzan en-Naccar'ın bulunması The Guardian gazetesi tarafından "Yahudilerin 2. Dünya Savaşında uğradığı soykırımı hatırlattığı ve Yahudi karşıtlığı" olarak yorumlandı.

İŞTE SANSÜRLENEN O KARİKATÜR

Karikatürist Bell ise konuyla ilgili "fırınlar, soykırım, Nazi gibi şeylerin karikatürün eleştirisine katılmasını kabul edemiyorum" dedi. Karikatürünün sansürlenmesini anlamsız bulduğunu da ifade eden Bell, Yahudileirn katli ile Gazze'de yaşananları birbirine karıştırmak gibi bir düşüncesinin olmadığını ifade etti.

Karikatüre konu olan Filistinli hemşire Rezzan en-Nazzar, Gazze sınırında, "Büyük Dönüş Yürüyüşü"ne destek olmak için gönüllü olarak görev yaparken 1 Haziran'da İsrail askerleri tarafından öldürülmüştü.

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News