Koronavirüsü dünyaya ilk duyuran gazeteciye hapis cezası!

Dünyayı etkisi altına alan ve ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınını ilk kez haber yapan kişi olan gazeteci Zhang Zhan'e 4 yıl hapis cezası verildi.

Koronavirüsü dünyaya ilk duyuran gazeteciye hapis cezası!
A+ A-

Koronavirüsü dünyaya duyuran ilk kişi olan gazeteci Zhang Zhan'e hapis cezası verildi.

Dünyayı etkisi altına alan ve ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını ile ilgili ilk haber yapan gazeteci olarak bilinen Zhang Zhan’ın 4 yıl hapis cezasına çarptırıldığı açıklandı. Zhan, meseleleri karıştırmaktan ve sorun çıkarmaktan suçlu bulundu.

Aynı zamanda eski avukat olan 37 yaşındaki Zhang Zhan, Mayıs ayında gözaltına alındı ve aylardır açlık grevinde olduğu ifade edilirken, Zhan’ın avukatları sağlığının kötüye gittiğini ifade etti. Zhan gibi 3 gazeteci de Wuhan hakkında haber yaptığı için sorun yaşıyor.

Çinli gazeteci Zhan, pazartesi sabahı avukatlarıyla birlikte Şangay mahkemesine geldi. İddianameye göre, 2020 Şubat ayında Wuhan’a giden Zhan, canlı yayınları ve anonsları şubat ayında sosyal medyada geniş bir şekilde paylaşılarak ve kısa sürede Çinli yetkililerin dikkatini çekti.

Çinli gazeteci 14 Mayıs’ta Wuhan’da kayboldu. Bir gün sonra, polis tarafından 640 km uzaktaki Şanghay’da gözaltına alındığı ortaya çıktı. Öte yandan, yabancı medya kuruluşlarıyla röportajları kabul etmek ve Wuhan’daki virüs hakkında “kötü niyetle yayın yapmak” ile suçlanıyor.