ABD'nin hedefi Türk medyası

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby Erdoğan'ın sözlerine yanıt verdi.

ABD'nin hedefi Türk medyası
A+ A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Amerikan CBS televizyon kanalında yayınlanan ’60 Dakika’ programında, "Darbe girişimi için ABD'yi suçlamayacağım ama halkım bu şekilde düşünecek. Neden hala bu adamı ülkenizde tutuyorsunuz? Onu orada tuttuğunuz sürece, hiç kusura bakmayın ama Türk milletinin ve halkının bakışı bu şekilde" sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MEDYA BİR ŞEY YAPMADI

Kirby başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, Erdoğan’ın, sözleri ile ilgili sorulara verdiği yanıtta, “Türk medyasının çoğu üyesi, darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğuna yönelik düşünceyi durdurmak için hiçbir şey yapmadı” diye konuştu.

“KOMİK BİR DURUM”

Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin lideri olduğu öne sürülen Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesinin ABD Adalet Bakanlığı ile ilgili bir konu olduğunu belirten Kirby, buna ilişkin yorum yapmak istemediğini belirtti. Kirby, 15 Temmuz darbe girişiminin ardında ABD olduğuna ilişkin Türkiye’de oluşan genel kanıya neyin yol açtığı ile ilgili soruya verdiği yanıtta, “Türk halkının aklından geçenleri ve bu düşünceye nasıl kapıldıklarını bilmiyorum. Bu komik bir durum, ABD'nin bununla bir ilişkisi yoktu” dedi.

Kirby, ABD’nin Türkiye’de seçimle ve demokratik yollarla işbaşına gelmiş hükümeti desteklediğini ve bunu sürdüreceğini belirtti.