Mehmet Ali Yalçındağ'ın neden Amerika’ya gittiği ortaya çıktı

ABD seçimleri öncesinde Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki teması hangi Türk işadamı kurdu?

Mehmet Ali Yalçındağ'ın neden Amerika’ya gittiği ortaya çıktı
A+ A-

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet geçen Trump-Erdoğan ilişkisini kuran işadamının hikayesini yazdı.

“Önceki gün Beyoğlu Sohbetleri programında karşılaştığımız bir devlet yetkilisi ile ayaküstü kısa bir sohbet yaptık. Trump ve ekibiyle seçim öncesi sağlanan temastan o şekilde haberdar oldum. Ankara'ya dönünce, önemli bulduğum için konunun arkasını biraz daha araştırdım. Bu şekilde, Trump'ın Beyaz Saray'a yerleşmesiyle ABD/Türkiye ilişkilerinin hangi doğrultuda ilerleyeceğine dair önemli ipuçları sunan bir takım bilgilere ulaştım.” diyen Acet şöyle devam etti:

“Türkiye'de yakından tanınan bu işadamı, Erdoğan ve AK Parti ile ilişkileri inişli çıkışlı seyir izlemiş bir grubun tepe yönetiminde bulunuyor. Kendisi o grupta, Erdoğan'ın seçim kazanmasına sevinen çok az sayıda isimden biri olarak biliniyor.”

Seçim öncesinden Türkiye’den bir işadamı aracılığıyla Donald Trump’la temas kurulmasının AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için çok faydalı olduğunu yazan Mehmet Acet, o işadamıyla ilgili şöyle yazdı:

“Ne yazık ki izin olmadığı için yine isim veremeyeceğim.

Ama şu kadarını söyleyebilirim.

Bu temaslar sayesinde Trump'ın yakın zamanda önemli bir makama atamasını yaptığı bir isim ‘Erdoğan'ı destekliyoruz’ ifadesini kullanmaya başlamış.”

Evet…

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, ABD seçimleri öncesinde iktidar ile Donald Trump arasında temas kurulmasını sağlayan Türk işadamının isminin açıklayamayacağını yazmış.

Ancak Odatv o işadamının ismini iki hafta önce sayfalarına taşıdı.

Kim mi?

Aydın Doğan’ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ…

Mehmet Ali Yalçındağ’ın Trump’la ortaklığı biliniyor. 2012 yılında Trump International ve Doğan Grubu’nun Şişli’de hayata geçirdiği rezidans, ofis ve alışveriş merkezinden oluşan Trump Towers’ın açılışına Donald Trump kızı Ivanka Trump katılmıştı. Açılış sonrasında Mehmet Ali Yalçındağ ve Arzuhan Doğan Yalçındağ, Donald Trump ve kızı Ivanka Trump onuruna evlerinde davet verdi.

Trump Towers’ın açılışında konuşma yapan Donald Trump, "Kızım İstanbul’u çok seviyor buraya gelmekten çok keyif alıyor ve inanılmaz bir iş çıkardı. Mehmet Ali Bey de muazzam bir iş çıkardı.” demişti. Trump’ın konuşmasında Doğan Ailesi’nin yanı sıra Mehmet Ali Yalçındağ’a ayrıca teşekkür etmesi de dikkat çekmişti. Ünlü Trump Towers binası Doğan Grubu'nda özellikle Mehmet Ali Yalçındağ'ın görev aldığı bir projeydi.

Mehmet Ali Yalçındağ son dönemde Doğan Yayın Başkanlığı görevinden istifa etmesiyle gündeme gelmişti. 2016 yılının başında Doğan Yayın Başkanı olan Yalçındağ 9 ay sonra görevinden istifa etmişti.

ODA TV