Almanya ''ehliyet'' kurallarını değiştiriyor

Almanya ''ehliyet'' kurallarını değiştiriyor

Almanya'da nisan ayından ehliyet süreleri ve sınavlarında yeni düzenlemeler olacak. Yürürlüğe girecek olan yeni uygulama en çok otomatik şanzımanlı araç ile test sürüşlerini tamamlayan sürücü adaylarını ilgilendiriyor.

Almanya'da 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren sürücü ehliyetleri ile ilgili yeni düzenlemeler yürürlüğe girecek.

Birgün gazetesidnen Gencay Sözüdoğru'nun haberine göre yürürlükte olan yasa, otomatik şanzımanlı araçlar ile pratik sürüş testini tamamlayan sürücülerin, yalnızca otomatik vitesli araç kullanmalarına izin veriyordu. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte sürücü adaylarının, kurslarda kullandıkları araçların niteliğine bakılmaksızın otomatik ya da manuel şanzımanlı araç kullanmaları tercihlerine bırakılacak.

Düzenlemeyle birlikte test sürüşleri artık 10 dakika daha uzun olacak. Sürücü adayları örneğin şerit değiştirmek gibi sekiz farklı sürüş görevini eksiksiz yerine getirecek. Ayrıca sürüş hızını ayarlayabilmek gibi beş farklı konuda da yetkinlik göstermek zorunda kalacaklar. Adaylar sınav sonucunda başarılı olsalar dahi, geliştirmeleri gereken konuları da içeren beş dakikalık bir geri dönüşüm, sürüş sınavlarına dahil edilecek.