Otomotivde vergiler düşecek mi ?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı: "Otomotivde vergiler gözden geçirilebilir..."

Otomotivde vergiler düşecek mi ?
A+ A-

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği'nin (OYDER) Otomotiv Kongresi'nde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomotiv sektörünün ağır vergi yükü olduğunu belirterek, vergilerin gözden geçirileceği mesajını verdi. Şimşek, "Gelir vergisi reformu ile birlikte vergilerin tabana yayılması konusunda yapısal çalışmalar içindeyiz. Vergiler tabana yayılırsa nispeten ağır vergi yükü gözden geçirilecektir. Görüyoruz ki Türkiye'de satılan araçların büyük bir kısmı ithal. Vergilerin yüksekliği cari açığı kontrol altına almak için. Sektörün büyümesi için de vergi konusunda çalışmalar yapmaya kararlıyız" diye konuştu.

İKİNCİ EL DE ÇALIŞMA

Otomotiv sektörünün çok hızlı değişim gösterdiğini belirten Şimşek, "Bundan 10 yıl önce bir otomobilde yazılım ve elektronik aksam yüzde 7'sini dahi oluşturmuyordu. Bugün yüzde 25'ini oluşturuyor" dedi. Bakan Şimşek, ikinci el satışlarında KDV ve ekonomik ömrünü tamamlamış araçlar konusunda çalışmalar yapacaklarını da kaydetti.

EGEA ABD KITASINDA

Doblo'yu ABD'ye ihraç etmeye başladıklarını belirten Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen de, "Dodge'un Neon markasıyla, Egea'yı daMeksika'ya ihraç etmeye başlayacağız. Fiorino'yu da yeniledik" diye konuştu. OYDER Başkanı Alp Gülan ise, "Ticaret yapmak üzere alınan araçların KDV'si maliyete atılmak suretiyle her binek araca yüzde 1, ticari araca yüzde 18 KDV ile fatura kesilmektedir. Bizim bu konuda Gelirler Genel Müdürlüğü'nde sayın başkan ve ekibinden KDV daire başkanımızla teknik olarak her malın girdiği KDV oranı ile çıkış yapılması yönünde bir çalışmamız devam etmektedir. Bugün için en önemli hedeflerimizden bir tanesi ekonomik ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili bir düzenlemeyi hayata geçirebilmektir" dedi.