15 Temmuz'un kritik ismi yakalandı !
Kredi kartı kullananlar dikkat ! Bugün son gün...
Meral Akşener'in partisinde 3 sürpriz isim

Kilolarınızın nedeni o olabilir

Uzman diyetisyen ve NLP Uzmanı Serkan Tutar algıların kilo alımındaki faktörünün önemli olduğuna değindi.

A+ A-

Kilo almanın hepimizin bildiği nedenleri arasında fazla ve kalorisi yüksek besinler, hormon seviyelerindeki dengesizlikler, psikolojik sorunlar var. Oysa gözden kaçan diğer önemli etmen kişilerin algılarının hangi yönde eğiliminin olduğunu bilmemesi ve buna yenilmesi.

Bu güne kadar kilo problemi ile ilgili bir çok etkileyici unsurdan bahsedildi. Fakat atlanan en önemli noktalardan biri var ki buna hiç değinilmedi.Uzman diyetisyen ve NLP Uzmanı Serkan Tutar algıların kilo alımındaki faktörünün önemli olduğuna değindi.

Nedir algı sistemleri?

"Algı sistemleri hepimizin bildiği görsel, işitsel, dokunsal, kokusal ve tadsal kanallardır" diyen Serkan Tutar şunları söyledi: "Algılar bizi gün içerisinde yönlendiren başlıca etmenlerdir. Şimdi bir restoran seçerken durumunuzu düşünelim. 'Orası çok rahat ve sessiz' sizin işitsel özelliğinizin ön planda olduğunu gösteren bir etmenken, 'Manzarası çok güzel' diyorsanız kesinlikle görselliğinizin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Peki yemek seçerken de sizi algılarınız yönetiyor olmasın!

İlk olarak hangi algı sisteminin sizi yönettiğini keşfetmeniz çok önemlidir. Çünkü bunu keşfetmeniz iştahınızı ve zaafınız olan besinleri daha rahat reddetme durumu sağlar."

Siz hangisisiniz?

Görsel bireyler

Bu bireyler için kötü görünen bir yemek dünyadaki yenilecek son yemektir. Yemeğin lezzeti veya kokusu ile oturulan mekânın hiçbir önemi yoktur. Güzel görünen bir yemek bu bireyler için paha biçilmezdir. Yemeğin şekli, tabaktaki dizayn hatta kesilen sebzelerin büyüklükleri ve dizilişi bile kişiyi etkiler. Görsel algı özelliği ön planda olan bir bireyseniz kesinlikle iştahınızı kapatmak için süslü tabakların önünüze geldiği yerleri tercih etmemelisiniz.

İşitsel bireyler

Genellikle müziğin ön planda olduğu yerlerde yemek yemeyi tercih eden bu bireyler gün içerisinde çok fazla kaçak yaparlar. İşitsel özellikleri ön planda olduğu için reklamlardan oldukça etkilenirler. Reklamda besinlerin kutu veya ambalajlarından çıkan seslerden etkilenir ve tüketmek isterler. Küçük bir anımsama yapacak olursak, çekirdeği bırakamadığınız zamanları hatırlayın. Bırakmak istersiniz ama o ses sizi tüketmeye teşvik eder. Patlamış mısır ve cips gibi tüketildiğinde çıkardığı ses ile çekici gelen besinleri de bu bireyler genellikle daha çok tercih eder.

Dokunsal bireyler

Dokunsal kanal üzerinden algıladıklarımız, zihnimizde hisler ve duygular uyandırır. Daha da anlaşılır bir şekilde belirtmek istersek, ellerinizle tüketmiş olduğunuz yemek sizi mutlu eder. Çatal ve bıçak ile yemek yediğinde 'bu ne ya!' gibi bir tepki veriyorsanız dokunsal özellikleriniz ön planda demektir ve kesinlikle daha az besin tüketmek için çatal, bıçak kullanmalısınız.

Kokusal bireyler

Bu bireyler için iyi kokan bir yemek iştah açıcıdır. Özellikle bol baharatlı yiyecekleri tercih ederler. Küçük bir test yapacak olursak 'yolda yürürken güzel kokan pişmiş kestanelerin yanından geçip sonra geri dönüp alıyorsanız' siz kokusal algıları üst seviyede olan birisiniz. Çok güzel görünen bir yemek sizin için bir şey ifade etmez sizi cezbeden kokudur.

Tadsal bireyler

Yemeğin görüntüsü, kokusunun önemi yoktur. Bu bireyler yemeğin tatlı, acı, ekşi, mayhoş tatları ile ilgilenirler. İlk lokmalarında yemeği değerlendirerek yemeğin tadına numara verirler. Beğendikleri yemekleri başka restoranlarda tükettiklerinde aynı tadı ararlar. Hatta şehre özel veya restorana özel olan yemekleri sadece orada yemeği tercih ederler.

Hepimizde var ancak...

Bu algıları hepimizde bulunur ama bazıları daha baskındır ve yemek seçme, tüketim miktarını bu algılarımız yönetir" diyen diyetisyen Tutar, "Eğer sizde kendinizi doğru keşfeder ve hangi algınıza yenildiğinizi bulursanız, yemeğe olan zaaflarınızı daha iyi yönlendirebilir ve kilo almazsınız" uyarısını yaptı.

Bugün Gazetesi/ Serda Kıvılcım