Koray Aydın: ''2019’da Cumhurbaşkanı adayımız Meral Akşener olacak''
Dikkat ! Özel sektörde bayram izni 10 gün değil !
İstanbul'da bir ilçe bunu konuşuyor ! 150 kilo altın...

Sonbaharın şapkalı proteini: Mantar

Mantarın faydaları saymakla bitmiyor...

A+ A-

Mantarın beslenmede sebze kökenli mi protein kökenli mi olduğu tartışıla dursun, diğer yararları ile soframızda yer almayı fazlası ile hak ediyor diyor, Diyetisyen&Yaşam Koçu Gizem Şeber.

MANTARIN BESİN İÇERİĞİ

Yaklaşık 100 gram mantar;
Bir yetişkinin günlük selenyum ihtiyacının yaklaşık %32’sini,
Bakır ihtiyacının %20’sini,
Potasyum ihtiyacının %10’unu ve protein ihtiyacının %4’ünü karşılar.

MANTARIN MUCİZELERİNE SOFRANIZDA YER AÇIN

İçerdiği karbonhidrat-protein yapılı fito besin öğeleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmekte, artrit gibi hastalıklardan korunmada, kanser riskini azaltmakta ve kalp sağlığını korumakta yararlı olduğu düşünülmektedir.

Mantarda bulunan selenyum ve bakır minerallerinin vücudumuzu toksinlerden temizleyen sistemler açısından önemli olduğu bilinmektedir. İçerdiği mineraller açısından mantarın antioksidan etkisi olduğu ve vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda, düzenli tüketilen mantarın vücuttaki antioksidan enzimleri uyardığı belirlenmiştir.

Mantarın içerdiği CLA isimli bir yağ asidinin hormona bağlı meme kanseri ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduğu biliniyor.

MANTARDAN MAKSİMUM FAYDA SAĞLAMANIN YOLLARI

Mümkünse 3-4 günden fazla bekletmeyin. Rengi kararmaya başlayan mantarların, sağlık açısından önemli olan fitobesin içeriklerinin azaldığı bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Mantar zehirlenmeleri ülkemizde eski yıllara nazaran az görülse de, hala bir sorundur. Kültür mantarı dışında mantar tüketmeyiniz. Özellikle benekli mantarların tüketilmemesi önerilmektedir.

Buzdolabında hava almayacak bir kapta saklamak, fitobesin öğesi kaybını azaltarak mantardan maksimum fayda sağlamanızı sağlar.

Kurutulmuş mantarları, dondurucu da 6 ay 1 sene arası muhafaza edebilirsiniz. Dondurucu da muhafaza edilmeyen mantarların bozulma süresi de kısa olacaktır.

MANTARI KİMLER TÜKETMEMELİ

Mantar, vücutta ürik asite dönüşen pürinlerden zengindir. Ürik asit seviyeleri ile ilişkili olan böbrek taşı sorunu olanların ve gut hastası olanların tüketmemesi gerekir.