Eski ülkü ocakları başkanı 15 yaşındaki erkek çocuğuyla basıldı
Koray Aydın da Meral Akşener'e katılıyor
Beykoz'da hortum paniği ! O anlar kamerada

Stres bölgesel yağlanma nedeni !

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, stresin kilo alımında büyük rol oynadığını söyledi.

A+ A-

Stres günümüzde çok fazla baş gösteren ve vücudun tüm dengesini alt üst eden bir problem olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, yeşil biberin stresi azalttığını açıkladı.

Stresin artık hayatın bir parçası olduğunu belirten Tutar, “Herkesin zihnini kurcalayan, geceleri çekilmez kılan ve dengeyi altüst eden en önemli duygu durumudur. Stres, saç dökülmesinden tutunda, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, isteksizlik ve duygu durum bozukluklarına neden olduğu gibi kilo almanızın temel sebebi de olabilir mi? Yapılan birçok bilimsel çalışma bunu işaret etmektedir. Bugüne kadar stres durumunda daha fazla yemek yeriz ve kilo alırız diye bilirken, bugün dengeli beslenseniz dahi stresin kilonuzu arttırdığı bilinmektedir” dedi.

Stres kilonuzu etkiliyor

Stres durumunda duygu durum bozukluğu nedeni ile kilo alımının söz konusu olduğunu kaydeden Tutar, “Peki, bölgesel yağlanmanın, özellikle karın bölgesi yağlanmanın en temel nedenlerinden birisinin de stres faktörü olduğunu biliyor musunuz? Kronik stres, hiyerarşik konumdaki yer ile bel çevresi genişliği birebir ilişkilidir. Yapılan birçok çalışma göstermiştir ki karın bölgesi yağlanması alt statüdeki bireylerde daha yüksek seviyededir ve vücuttaki depolanma şeklini de değiştirebilir. Stresle ortaya çıkan yağ vücut için en tehlikeli olan yağdır. Stres küresel obezitede ciddi anlamda rol oynadığı gözlemlenmiştir.

Hollanda da yapılan bir araştırmada, stresin kalıcı etkilerinin olup olmadığı gözlenmiştir. Vücutlarımızın açlığa verdiği tepkinin diğer stres kaynaklarına verilen tepkiyle aynı olduğu bilinmektedir. Savaş zamanında hamile olan kadınların fetüslerinin stresten etkilenip etkilenmediklerini anlamak için çalışmaya başladı. Yaklaşık 2400 kişi üzerinde yapılan çalışmada, anne karnında strese maruz kaldıklarını ve bundan 60 yıl sonrasında hala bunun sıkıntılı sonuçlarını çektiklerini söyleyebiliriz. Kıtlık sırasında gebe kalınan çocukların 60 yaşlarına geldiklerinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu bulunuştur. Ayrıca kolesterol seviyeleri normalin çok daha üstündedir. Ayrıca bu bireylerden bazılarının manik-depresif, bipolar rahatsızlıklarına da yakalandıkları gözlemlenmiştir.

Stres durumunda kişinin beyin kimyası da olumsuz olarak etkilenir. Yetişkinlerin öğrenme kapasiteleri daha düşük seviyededir. Uyum gösteremeyen şekilde değil de, strese uyan şekilde tepki verme kapasiteniz, depresyona ne kadar kolay girdiğiniz, psikiyatrik bozukluklara karşı ne kadar savunmasız olduğunuz, tüm bunlar yaşamın erken dönemlerinde yaşanılan ve erkenden maruz kalınan stresin yaratmış olduğu olumsuz etkileyebileceği alanlardır.
Yaşam süresi ve kişinin yaşam statüsünün stresle birebir ilişkisi vardır. Stres altında yaşayan bireylerin daha çabuk yaşlandığı ise yine yapılan çalışmalar sonucunda görülmüştür” diye konuştu.