DSÖ'den koronavirüs aşısı için kötü haber! Tarih verildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, koronavirüse karşı geliştirilen aşının kış aylarına yetişmeyeceğini söyledi.

DSÖ'den koronavirüs aşısı için kötü haber! Tarih verildi
A+ A-

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında vaka sayısı 50 milyonu aşarken hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 260 bine ulaştı. İkinci dalganın vurduğu Avrupa'da salgının yayılım hızı artınca yasaklar bir bir geri döndü. Türkiye'de de durum pek parlak değil. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre günlük vaka sayıları 2 bin 500'ü aşmış durumda. 

Diğer yandan koronavirüse karşı geliştirlecek aşının ne zaman dağıtılacağı merak ediliyor. NTV'den Deniz Kilislioğlu'na konuşan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Prof. Hans Kluge, Covid-19 aşısıyla ilgili son gelişmeleri paylaştı. 

"AŞI BU KIŞA YETİŞMEYECEK"

Kilislioğlu'nun "Aşı ne zaman hazır olacak?" sorusunu yanıtlayan Kluge, "Üçüncü aşama testlerin devam ettiği 6 aşı çalışması var. Çok fazla kişi üzerinde deneniyor. Ancak bu konuda henüz kimsede net bir yanıt yok. Büyük olasılıkla aşı bu kışa yetişmeyecek. Umarım gelecek yılın ortalarına hazır olur. Dünya Sağlık Örgütü çabaları organize etmek için görülmemiş bir hızla çalışıyor. Ancak bilimin zaman aldığını unutmamak gerekiyor. Yani aceleye getiremeyeceğimiz bir süreçten bahsediyoruz. Bazı testlere ara verildi. Ama bu beklenen bir durumdu. Zorlanacak bir durum değil yani birkaç ay daha var. Ama asıl konu üretilecek aşıya eşit ve adil olarak ulaşımın sağlanması. Özellikle yoksul ve tehlike altındaki insanlar açısından." ifadelerini kullandı.

"COVİD-19 SON OLMAYACAK"

"Pandemiden ne zaman kurtulacağız?" sorusuna da yanıt veren Kluge, karamsar bir tablo çizdi. Kluge, "Bu yeni gerçeklikle birlikte biraz daha yaşamak zorunda kalacağız. Öncelikle Şükran Günü ve Noel var, insanların güvenli olarak bir araya gelmelerinin yollarını bulmamız gerekiyor.  Çünkü yalnızlık da önemli bir sorun. Covid-19 da son olmayacak.

Covid 19’un kızamık kadar kolay bulaştığını ya da ebola kadar öldürücü olduğunu düşünün. Bu yönden baktığınızda bu salgın gelecek için bir test özelliği taşıyor. Dünya Sağlık Örgütü de sonraki salgına hazırlıklı olunabilmesi için ülkelerle birlikte çalışıyor.  En önemli nokta da bu. Türkiye’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Sağlık Bakanı Koca’ya istanbul’daki ofis için teşekkürlerimi iletiyorum, 53 ülkenin sağlığını buradan koruyacağız, daha hazırlıklı olmasını sağlayacağız." diye konuştu.

NTV