Vatandaşa zorunlu olan kural artık Suriyelilere serbest
Hükümet zam teklifini açıkladı, memur yanıt verdi
Dikkat ! İstanbul'a uyarı üstüne uyarı geliyor

Dünyayı sarsan kanser dalgası

Dünya Sağlık Örgütü, önemli uyarılarda bulundu.

A+ A-

Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın “kanser dalgasıyla karşı karşıya olduğu” uyarısında bulundu. 2035 yılına kadar kanser vakalarının 24 milyona ulaşabileceğini vurgulayan WHO, “Alkol ve şekeri azaltın” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kanser vakalarının 2035 yılına kadar 24 milyona ulaşabileceğini vurgulayarak dünyanın “kanser dalgasıyla karşı karşıya olduğu” uyarısında bulundu. WHO, alkol ve şeker tüketiminin azaltılması gerektiğini söyledi. WHO, gerekli önlemler alındığı takdirde bu vakaların yarısının önlenebileceğinin de altını çizdi.

Dünya Kanser Araştırma Vakfı da, beslenme şeklinin kansere yakalanma riskinde oynadığı role ilişkin “tedirgin edici seviyelerde bir saflık” olduğunu söyledi. Yılda 14 milyon kişiye kanser teşhisi konuyor fakat bu rakamın 2025’e kadar 19 milyona, 2030’a kadar 22 milyona ve 2035’e kadar da 24 milyona çıkacağı öngörülüyor. Dünya Sağlık ÖrgütüUluslararası Kanser Araştırma Bürosu Müdürü Dr. Chris Wild, BBC’ye yaptığı açıklamada “Küresel çapta kanserin yükü ağırlaşıyor ve bunun önemli bir bölümü nüfusun yaşlanması ve nüfusun artmasından kaynaklanıyor” dedi.

Yeterince öğretilmiyor

WHO’nun kanserle ilgili son raporunu hazırlayan Avustralya New South Wales Üniversitesi’nden Doktor Bernard Stewart, çoğu kanser türünün insan davranışlarından kaynaklandığını vurguluyor. Stewart, Avustralya’da aşırı güneşlenen insanların bulunduğunu, bunun cilt kanserine yol açabileceğini belirterek şunları söyledi: “Bizlere alkolün otomobil kazalarına sebep olduğu ya da saldırıya sebebiyet vermek gibi olumsuz etkiler yarattığı öğretiliyor. Ancak alkolün kansere yol açtığı yeterince öğretilmiyor.

Önlenebilir kanser nedenleri

Sigara içmek.
Alkol.
Enfeksiyon, mikrop kapma.
Obezite ve hareketsizlik.
Güneş ve tıbbi tarama cihazlarının neden olduğu radyasyon.
Hava kirliliği ve çevre faktörleri.
Geç ve az sayıda çocuk sahibi olmak ve yeterince emzirmeme.