Donanma komutanı istifa etti !
FETÖ'den tutuklanan Atalay Demirci'ye tahliye
Otobüs biletlerinin yüzde 80'i bitti !

Kas yapayım derken kalbinizden olmayın !

Prof. Dr. Akdemir, kas yapıcı ilaçların kalpte aşırı büyümeye neden olduğunu söyledi.

A+ A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, vücut geliştirmek için kullanılan ilaçların kalpte aşırı büyümeye neden olduğunu belirterek, Bu durum, bir süre sonra kaçınılmaz şekilde kalp krizi ve yetmezliğine sebep olur dedi. 

Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vücut geliştirici ilaçlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Bornova ilçesinde spor sırasında fenalaşan Çağlar Çam\'ın (29) kas yapıcı ilaçlar nedeniyle hayatını kaybettiğini anımsatan Akdemir, vücut geliştirme ve sporun doğal yollarla anlam taşıdığını, kontrolsüz ilaç kullanımının acı sonuçlar verebileceğini vurguladı.

Akdemir, bilinçsizce kullanılan sentetik türevli hormon ilaçlarının kalbin fonksiyonunu bozduğuna dikkati çekerek, Bu ilaçlar, kalpte aşırı büyümeye neden oluyor. Büyüme, sadece kas adalesinde olmaz. Yine aort damarlarda hasarlar olur. Bu durum, bir süre sonra kaçınılmaz şekilde kalp krizi ve yetmezliğine sebep olur diye konuştu. 

İlaçların hipertansiyona neden olduğuna işaret eden Akdemir, Bu tansiyon, kalıcı olabilir. O yüzden herkese doğal yollardan vücut geliştirme ve spor yapmalarını tavsiye ediyoruz şeklinde konuştu.