Lamalardan alınan iki antikor koronavirüsü etkisiz hale getirdi

Güney Amerika memelileri lamalardan alınan iki antikor türünün, labaratuvar ortamında yapılan deneylerde koronavirüsü etkisiz hale getirdiği tespit edildi.

Lamalardan alınan iki antikor koronavirüsü etkisiz hale getirdi
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Güney Amerika memelileri lamalardan alınan iki antikor türünün, laboratuvarda kültürlenen hücrelerde yeni tip korona virüsü (Kovid-19) etkisiz hale getirebildiği bildirildi.

Lamalar gibi devegillerin, insanlarda olduğu gibi ağır ve hafif iki antikor zincirinin yanı sıra "nanobody" olarak bilinen tek alanlı bir antikor türüne de sahip olduğunu vurgulayan bilim insanları, Kovid-19'un sivri uçlarının hücre kültüründe ACE2 proteinine bağlanmasını engelleyen iki yakın ilişkili "nanobody" keşfetti. 

H11-H4 ve H11-D4 olarak adlandırılan ve lamalardan alınan bu tek alanlı antikorların, laboratuvarda kültürlenen hücrelerde Kovid-19'u etkisiz hale getirdiği görülürken H11-H4'ün daha yüksek potansiyele sahip olduğu tespit edildi. 

Bilim insanları "nanobody"lerin tek başına ya da diğer antikorlarla birleştirilerek ağır Kovid-19 vakalarında pasif bağışıklama için kullanılabileceğini belirtti.

Bu tek alanlı antikorların, bilinen yöntemlerle insanlara uygun hale getirilebileceği vurgulandı. 


Kovid-19, hücrelere girmek ve hücreleri enfekte etmek için ACE2 proteinini geçit olarak kullanıyor.
 
 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News