Tıp dünyası bu ilacı konuşuyor; kalp krizi ve kanser riskini düşürüyor

ABD’li bilim insanları tıp tarihinde çığır açacak bir yeniliğe imza attı. 4 yıldır test edilen bir ilacın kalp krizi riskini %24, akciğer kanseri riskini ise %50 düşürdüğü belirlendi.

Tıp dünyası bu ilacı konuşuyor; kalp krizi ve kanser riskini düşürüyor
A+ A-

ABD'nin saygın eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma, 4 senedir test edilen bir ilacın, kalp krizi riskini yüzde 24 oranında azalttığını ortaya koydu.

Hastaya düzenli olarak 3 ayda bir aşı yöntemiyle enjekte edilecek ilaç, kalp krizinin yanı sıra akciğer kanseri riskini de yüzde 50 oranında azaltıyor. İlacın vücuttaki iltihap seviyesini düşürdüğünü, bunun da kalp sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu belirten araştırma ekibinin başındaki Profesör Paul Ridker, “Vücuttaki iltihap kalp krizi ve felç riskini artırıyor. Bu ilaç iltihaplanmayı azaltarak kalp krizi riskini yüzde 24 oranında azaltıyor. Bu çığır açacak bir buluş. Kolesterolü düşürmek için kullanılan statinlerden sonra ilk kez böyle bir ilaç bulundu. Ayrıca eklem iltihabı ve gut hastalığı riskini de azaltıyor” diye konuştu.

İlacın adlı ilacın, 1980’lerde hayatımıza giren ve kolesterolü düşürmek için kullanılan statinlerin yerini alacağı düşünülüyor.