Selçuk Dereli’den Halis Özkayha yorumu

Selçuk Dereli’den Halis Özkayha yorumu

FIFA kokartlı eski hakem Selçuk Dereli, Steaua Bükreş-Hapoel Beer Sheva maçında skandal bir karara imza atan Halis Özkahya'nın performansını yorumladı.

UEFA Avrupa Ligi G Grubu’nda Steaua Bükreş-Hapoel Beer Sheva maçını yöneten FIFA kokartlı hakem Halis Özkahya ve çizgi hakemi Ali Palabıyık, ev sahibi ekibin net bir penaltısını görmeyerek maçın skoruna etki etti. Sert eleştirilere maruz kalan Halis Özkahya’nın Avrupa’daki kariyerinin sona ereceği şeklindeki iddialara, FIFA kokartlı eski hakem Selçuk Dereli açıklık getirdi. Türk hakemlerinin halini gösteren bir pozisyon izlediklerini söyleyen Selçuk Dereli, Merkez Hakem Kurulu’nu (MHK) basiretsiz davranmakla eleştirdi.

Halis Özkahya’nın Avrupa kariyerinin bir maçla son bulmayacağını belirten Selçuk Dereli “Ancak çok ciddi ceza alır. Net bir ihlal var. Üstelik pozisyon çizgi hakeminin gözü önünde gerçekleşiyor. Pozisyonu dikkatli izlediğimizde çizgi hakemi 10 metre mesafede… Halis Özkahay’nın durduğu yer de yanlış… Ama çizgi hakeminin pozisyonu süzmesi lazım… Türk hakemlerinin hem Türkiye’de hem de Avrupa’da hali ortada… Dökülüyorlar” dedi.

Merkez Hakem Kurulu’nu da eleştiren Selçuk Dereli şunları söyledi:

“MHK basiretsiz. Başarılı hakemlere görev verip başarısızları kızağa çekmesi gerekiyor. Ancak bunu yapmıyorlar. Kabiliyeti varsa yukarılara getirilmesi gerekiyor. Kabiliyeti olmayan hakemlere ise görev verilmemeli… Ancak alttan hakemler siyasetle geliyor. Adamı olan getiriliyor.”

TRABZON’DAKİ PERFORMANSI DA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Halis Özkahya’nın UEFA Avrupa Ligi maçından hemen önce yönettiği Trabzonspor-Galatasaray maçında da performansı eleştiri konusu olmuştu. Halis Özkahya'nın zorlu maçta verdiği ve vermediği kararlar tartışılmıştı. Halis Özkahya, özellikle Bero'nun Fernando'ya yaptığı sert harekete sarı kart dahi çıkarmaması tepki çekmişti. Halis Özkahya, karşılaşmada Olcay Şahan, Feghouli ve NDiaye'ye kırmızı kart göstermişti.