YEREL HABERLERDiğer İllerSitene Ekle

PROF. DR. ŞENER: DEPREM ÜLKEMİZ İÇİN TALİHSİZLİK DEĞİL BÜYÜK BİR ŞANSTIR

Prof. Dr. Şener: Deprem Ülkemiz İçin Talihsizlik Değil Büyük Bir Şanstır

NİĞDE Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.

NİĞDE Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Şener, gerekli tedbirlerin alınması halinde depremlerin korkulacak bir jeolojik olay olmaktan çıktığını belirterek, "Deprem ülkemiz için jeotermal enerji ve linyit gibi enerji hammaddelerinin, bor ve tuz gibi endüstriyel hammaddelerin ve altın gibi değişik yer altı kaynaklarımızın oluşumu ve üretimi için büyük bir şans olarak algılanabilecektir. Bu nedenlerle deprem ülkemiz için talihsizlik değil büyük bir şanstır" dedi.

Prof. Dr. Şener, son aylarda Niğde'nin Çamardı ilçesinde artan depremleri değerlendirirken, 7 Nisan 2016 perşembe günü saat 14.11'de merkez üssü Niğde-Çamardı-Kavlaktepe olan ve 4.1 büyüklükteki depremin, ülkenin en aktif fayı olarak tanımlanan 300 kilometre uzunluğunda Ecemiş fay zonu içerisinde meydana geldiğini anlattı.

Ülkenin jeolojik yapısından kaynaklanan depremin, tedbirli olunması halinde minimum kayıpların olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Şener, depremin şans olabileceğini belirtirken de şunları söyledi:

"Bu tedbirler belirlenirken Anadolu coğrafyasında yaşamış atalarımızın yerleşim yerleri ve yerleşim modelleri, iyi incelenmeli ve örnek alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki ülkemiz için önemli bir kayıp olan rahmetli Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın sözleri ile "deprem öldürmez, bina öldürür'. Gerekli tedbirlerin alınması halinde depremler korkulacak bir jeolojik olay olmaktan çıkıp ülkemiz için jeotermal enerji ve linyit gibi enerji hammaddelerinin, bor ve tuz gibi endüstriyel hammaddelerin ve altın gibi değişik yer altı kaynaklarımızın oluşumu ve üretimi için büyük bir şans olarak algılanabilecektir. Bu nedenlerle deprem ülkemiz için talihsizlik değil büyük bir şanstır."

FOTOĞRAFLI

DHA
2194
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS