ABD ile Ankara arasında IŞİD hareketliliği

ABD ile Ankara arasında IŞİD hareketliliği
Güncelleme:

ABD yönetiminin IŞİD liderleri hakkında aldığı karar sonrası Ankara ABD arasındaki hareketlilik gözlerden kaçmadı.

ABD yönetiminin "IŞİD liderlerini vuracağız" açıklamasından sonra Ankara'da Türkiye ile ABD heyetleri arasında yapılan görüşmelerde, askeri seçenekler son dönemdeki günceler gelişmeler çerçevesinde ele alındı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkanı Barack Obama'nın terör örgütü IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli general John Allen'in başkanlığındaki ABD heyeti arasında iki gün süren görüşmeler bugün akşam saatlerine sona erdi. ABD'nin IŞİD liderlerini vurma planı çerçevesinde müzakerelerde Türkiye'de İncirlik başta olmak üzere bazı askeri üslerin ABD hava kuvvet unsurları tarafından kullanılması talebi üzerinde de görüşmeler yapıldı. Türkiye, Suriye içinde uçuşa yasak ve güvenli bölge planları ile PYD'nin etkinliğine karşı karşı aldığı askeri önlemlerle ilgili görüşlerini ABD tarafına aktardı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki Türk heyeti, ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile Mücadele Küresel Koalisyonu'ndan sorumlu Özel Temsilcisi emekli Orgeneral John Allen ve ABD Savunma Bakanlığı Siyasi Planlamadan Sorumlu Müsteşarı Christine Vormuth'un başkanlığındaki ABD heyeti ile iki gün süren görüşmeler yaptı. Dün akşam sona erdirilmesi planlanan görüşmeler, bugüne de sarktı. Görüşmeler saat 16.00 sıralarında sona erdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan üst dezey kaynaklar, görüşmelerle ilgili şu değerlendirmede bulundu.

"DEAŞ ile mücadele konusunda uluslararası koalisyonun bir parçası olan Türkiye, NATO müttefiki ABD ile uzun zamandır birlikte çalışmaktadır.

Toplantıda, bu çalışmaların daha da derinleştirilmesi, işbirliği ve eşgüdümün daha da kuvvetlendirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Görüşmede, bu işbirliğinin daha da pekiştirilmesi konusundaki seçenekler, bölgedeki son güncel gelişmeler ışığında ele alınmıştır. Tabiatıyla ABD ile çalışmalarımız önümüzdeki dönemde de devam edecektir."

 Dışişleri yetkililerinin değerlendirmesindeki "Son güncel gelişmeler" vurgusu dikkat çekti. Ankara'da ABD'nin IŞİD'e karşı hava saldırıları için İncirlik başta olmak üzere bazı askeri üsleri kullanma talebinde bulunduğu konuşuluyor. ABD; ayrıca İHA'ları silahlandırarak Suriye içinde IŞİD'e karşı kullanmayı da planlıyor. Türkiye ise güvenli ve uçuşa yasak bölge konusundaki görüşlerini ABD'ye iletti. Türkiye, PYD'nin etkinilğinden duyduğu rahatsızlığı ve buna karşı aldığı askeri önlemler konusunda da ABD tarafına hassasiyetlerini aktardı.

Görüşmede, Irak'ta Musul'a yapılacak operasyon konusu üzerinde de duruldu. Görüşmelere, askeri yetkililer de katıldı.