ABD ve Çin arasında gerilim tırmanıyor

ABD ve Çin arasında gerilim tırmanıyor
Güncelleme:

Çin, ABD savaş gemilerinin Güney Çin Denizi'ndeki Şişa adalarının bulunduğu sulara girmesine tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, yaptığı yazılı açıklamada,  ABD donanmasının Higgins ve Antietam destroyerlerinin söz konusu bölgeye izinsiz  girdiğini belirterek, Çin'in ABD'nin bu eylemlerinden güçlü şekilde hoşnutsuz  olduğunu ve kararlılıkla karşı çıktığını bildirdi.

Lu, Washington yönetimine yönelik, "Çin'in güvenliğini tehdit edecek bu tür provokatif eylemlere son verin." ifadesini kullandı.

Sözcü Lu, Pekin yönetiminin ulusal egemenlik ve güvenliği korumak için gerekli adımları atmayı sürdüreceğini kaydetti.

SAVAŞ GEMİLERİ BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da Çin savaş gemilerinin, ABD  savaş gemilerini bölgeyi terketmeleri yönünde uyarmak için ilgili sulara sevk edildiği belirtildi.

Şişa adalarının Çin'in egemenliği altında olduğu savunulan açıklamada, ABD'nin, Çin ve uluslararası hukuku ihlal etmesine kararlılıkla karşı çıkıldığı kaydedildi.

Çin donanmasının deniz ve havada yaşanacak çatışmalara karşı  hazırlığını güçlendirmek, savunma düzeyini artırmak, ulusal egemenlik ve  güvenliği, bölgesel barış ve istikrarı korumakta kararlı olduğu vurgulandı.

GÜNEY ÇİN DENİZİ

ABD ve Çin'e ait savaş gemilerinin sıklıkla karşı karşıya geldiği,  dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan ve zengin hidrokarbon rezervleri  bulunduğu belirtilen Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere Filipinler,  Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor.

Çin, 1947'de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik  ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yaklaşık yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında  bulunuyor. Pekin yönetiminin, tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar  üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığına yönelik iddialar bölge ülkeleriyle  gerginliğe sebep oluyor.

AA