Arnavutluk'ta şiddetli deprem! Ölü sayısı açıklandı

Arnavutluk'ta şiddetli deprem! Ölü sayısı açıklandı

Balkan ülkesi Arnavutluk bu sabah TSİ 05.54'te 6.4 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Başkent Tiran yakınlarındaki yerin 10 kilometre altında gerçekleşen deprem Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan, İtalya, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Kuzey Makedonya'da hissedildi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre, bugün sabah saat 05.54 sıralarında Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Richter ölçeğine göre 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleşen şiddetli sarsıntı nedeniyle birçok binanın çöktüğü belirtildi.

Öte yandan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), tarafından depremin büyüklüğü 6.2, derinliği 7 kilometre olarak kaydedildi.

16 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Dıraç şehrinde meydana gelen depremde 16 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı, depremde hayatını kaybedenlerin anısına bayrakların yarıya indirildiğini açıklandı.

Kosova Hükümeti, düzenlediği olağanüstü oturumda, depremin neden olduğu zararların giderilmesi için komşu Arnavutluk'a 500 bin avro tahsis edilmesini kararlaştırdı. Kosova ayrıca arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bir ekip gönderdi.

Kuzey Makedonya da deprem nedeniyle Arnavutluk'a yaklaşık 100 bin avro yardımda bulunacağını açıkladı.

100'DEN FAZLA ARTÇI SARSINTI

Arnavutluk Yer Bilimleri, Enerji, Su ve Çevre Enstitüsü (IGJEUM), merkez üssü ülkenin batısındaki Dıraç şehrine 15 kilometre uzaklıktaki depremin büyüklüğünü her ne kadar 6,4 olarak açıklasa da daha sonra Savunma Bakanı Olta Xhaçka sabaha karşı 03.55'te kaydedilen depremin büyüklüğünü 6,3 olarak düzeltti.

Sabah meydana gelen ana depremin ardından 100’ün üstünde artçı sarsıntının yaşandığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, başkent Tiran, Dıraç, Akçahisar (Kruja), Kurbin ve Leş (Lezha) şehirlerinde 600'ün üzerinde vatandaşın yaralandığı bildirildi.

Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı ülke genelinde bugün eğitime ara verildiğini, ilerleyen günler için daha sonra bilgilendirme yapacaklarını duyurdu.

21 TÜRK VATANDAŞI TAHLİYE EDİLDİ

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dıraç’ta depremden hasar gören iki ayrı otelden son anda kendilerini kurtaran 21 vatandaşı hızlı bir operasyonla tahliye ettiklerini söyledi.

Vatandaşları elçilik konutunda misafir ettiklerini kaydeden Yörük, belinde ciddi problem oluşan bir Türk vatandaşının bu akşam ambulans uçakla Türkiye’ye gönderileceğini aktardı.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN'DAN AÇIKLAMALAR

Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta ve Başbakan Edi Rama, ülkede meydana gelen depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Meta, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Dıraç depreminin sonuçlarının çok dramatik olduğunu ve sadece devlet olarak değil vatandaşların da olağanüstü organize olması gerektiğini belirterek, "Kurumlara çalışmaları için teşekkür ederken, tüm işletmelere ve vatandaşlara binlerce aileye bu dramatik anın üstesinden gelinmesine bir şekilde yardımcı olmaları çağrısında bulunuyorum." ifadesini kullandı.

Başbakan Rama da arama kurtarma çalışmalarının sonuna kadar sabırla ve iyi şekilde devam edeceğinin altını çizerek, "Kosova, İtalya, Yunanistan, Fransa, Türkiye, Sırbistan ve Karadağ'dan uzman ekipler birkaç saat içinde Arnavutluk'a gelmeye başlayacak." açıklamasında bulundu.

Başkent Tiran başta olmak üzere Arnavutluk'un diğer şehirlerinde ve komşu ülkeler Kuzey Makedonya, Kosova, Bosna Hersek ve Karadağ'dan da hissedilen deprem Arnavutluk'ta iletişim sorunu ve elektrik kesintilerine neden oldu.

Arnavutluk'ta 21 Eylül'de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde 132 kişi yaralanmış, 600'den fazla yapı zarar görmüştü.

TÜRK KIZILAY'DAN YARDIM ELİ

Arnavutluk’ta meydana gelen deprem sonrası çok sayıda yapının yıkıldığı öğrenilirken, deprem sonucu mağdur olan halk için Türk Kızılayı hemen harekete geçti. Düzce Batı Karadeniz Afet Bölge Müdürlüğü depolarında bulunan bin kişi kapasiteli 120 çadır tırlara yüklendi ve yola çıktı.

Türk Kızılay Batı Karadeniz Afet Bölge Müdürü Zafer Kamber, yardım tırlarının yola çıktığını belirterek, “Dün gece 03.53 sıralarında Arnavutluk’un Tiran Başkentine 34 kilometre kuzeybatısında Dıraç kentinde yaşanan bir deprem meydana geldi. Deprem haberini alır almaz, Genel Başkanımızın talimatları doğrultusunda bütün bölge müdürlüklerimiz teyakkuz haline geçti. Akabinde hızlı bir şekilde Arnavutluk Kızılhacı ile gerekli görüşmeler yapıldı. Onaylar alındı. Bölge müdürlüğümüzden bin kişi kapasiteli Toplam 120 çadır tırımıza yüklendi. Ankara’dan da 2 bin 750 battaniye ve 100 hijyen seti an itibari ile yola çıkmış vaziyette. Bunun yanında Bosna Hersek’teki delegasyonumuzdan da 3 uzman arkadaşımız Arnavutluk’a geçmiş durumda. Toplamda 9 personel ile Arnavutluk’ta ki arama kurtarma çalışmalarına ve insani yardım faaliyetlerine hızla katılacağız” dedi.

Seçiniz...