Niğde'de korkunç helikopter kazası: 1 polis şehit
AK Parti Kadın Kolları Başkanı istifa etti
''Biz sizi koruruz'' kartvizitiyle AVM'yi haraca bağlamışlar

Türkiye'den AB'ye tarihi rest

Bakan Çavuşoğlu, yıl sonuna kadar Türk vatandaşlarına vize kalkmazsa mülteci anlaşamasının biteceğini söyledi.

Türkiye'den AB'ye tarihi rest
A+ A-

İsviçre basınına konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yıl sonuna kadar Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanmazsa mülteci anlaşmasını sona erdirileceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin başlatılması için yılsonunu beklemeyeceklerini söyledi. Çavuşoğlu, uygulamaya geçilmediği takdirde mülteci geri kabul anlaşmasını feshedeceklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsviçre gazetesi Neue Zürcher Zeitung'a yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlamaması halinde mülteci geri kabul mutabakatını yıl sonundan önce feshedeceğini duyurdu.

Deutsche Welle'nin haberinde "Çavuşoğlu, 'sabırlarının tükenmek üzere' olduğunu belirterek "Önümüzdeki günlerde AB'den yanıt bekliyoruz. Gelmediği takdirde sözleşmeyi feshedeceğiz dedi" ifadeleri yer aldı. 

'YIL SONUNU BEKLEMEYİZ'

Türkiye'nin AB'den gelen taleplere tepki gösterdiğini ve Terör ile Mücadele Yasasında değişiklik yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, "AB ile varılan mutabakata uyulduğunu, Avrupa'dan da aynısını beklediklerini, bu olmadığı takdirde mülteciler konusunda AB ile yaptıkları anlaşmayı feshedeceklerini" ifade etti.

Çavuşoğlu, yıl sonuna kadar beklemeyeceklerini ve vize muafiyetinin ekim ayı sonunda başlatılmasının kararlaştırılmış olduğunu da sözlerine ekledi. AB, Terör ile Mücadele Yasasında değişiklik yapması şartıyla Türkiye'ye vize kolaylığı uygulamayı vadetmişti.