Esad, savaşı bitirmenin formülünü açıkladı

Esad, savaşı bitirmenin formülünü açıkladı
Güncelleme:

Suriye Devlet Başkanı Esad, 5 yıldır süren iç savaşı bitirmek için tek bir yol olduğunu söyledi.

Suriye'deki rejimin lideri, Halep'te büyük bir adım attıklarını ancak savaşın henüz bitmeyeceğini belirtti. Esad'a göre, iç savaşı sona erdirmenin tek yolu muhalif gruplarla yerel anlaşmalar yapmak...

Rejime yakın El Vatan gazetesine konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Halep'i IŞİD'den geri almanın savaşın gidişatını değiştirecek büyük bir zafer olacağını ancak bunun 5 yıldır süren savaşın sona ermesi için yeterli olmadığını söyledi.

Sivillere yardım için yapılan ateşkes çağrılarına karşı çıkan Esad, ordunun operasyona devam edeceğinin altını çizdi: "Halep'in bizim için bir zafer olacağı doğru, bu büyük bir adım olacaktır ama gerçekçi olalım, bu Suriye'deki savaşın sona ereceği anlamına gelmez. Teröristler her yerde. Halep'i geri alsak bile onlara karşı savaşımız devam edecek."

Esad'a göre, savaşı bitirmenin tek yolu rejimle muhalif gruplar arasında yapılacak yerel anlaşmalar. Hükümet bu yolla bazı isyancı grupların başkent Şam çevresindeki bölgelerden çekilmesini sağlamıştı. Esad bu anlaşmaların sivilleri koruduğunu da iddia etti.

Ateşkes çağrısı yanıtsız

Halep'in doğusunda muhaliflerin kontrolü altındaki yerlerin neredeyse dörtte üçünü geri alan rejim güçleri ilerleyişini sürdürüyor ve son olarak dün tarihi Eski Kent bölgesi el değiştirdi. Muhalifler dün sivillerin bölgeden tahliyesi için beş günlük acil ateşkes çağrısı yapmıştı.

ABD ve beş Batı ülkesi de isyancıların kontrolündeki alanlara yardım gönderilebilmesi için derhal bir ateşkesin devreye girmesi çağrısında bulundu.

Suriye hükümeti daha önceki ateşkes çağrılarına da olumsuz yanıt vermişti. Yönetim, muhalif grupların savaşta zor durumda kaldığı dönemlerde yeniden güç kazanmak için ateşkes çağrısı yaptığını savunuyor. Rusya ise, Halep'te kalan tüm isyancıların 'terörist' olduğunu söyledi.

Washington: Rusya El Nusra'ya karşı savaşmıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya'nın Halep’in doğusunda terör örgütü El Nusra'ya karşı değil Suriyeli muhaliflere karşı mücadele ettiğini söyledi. Toner, "Halep’in güneyinin rejim tarafından geri alınması durumunda El  Nusra yenilgiye uğratılır mı?" şeklinde gelen soru üzerine şu yanıtı verdi:

"Biz Rusya’nın El Nusra’ya karşı mücadele ettiğini görmedik. Biz tamamen El Nusra’nın yenilgiye uğratılmasından yanayız ve bu konuda anlaştık. Rusya ve ABD El Nusra’nın bir terör örgütü olduğu konusunda hemfikirdir ve IŞİD gibi yenilgiye uğratılması gerekiyor.

Rusya’nın El Nusra’ya karşı bir çabası olduğunu görmedik. Halep’te rejimi destekleyerek muhaliflere karşı savaşıyorlar. Biz Halep’te böyle olduğunu düşünüyoruz. Rusya’yla El Nusra’ya karşı mücadele konusunda bir anlaşmamız vardı."
  
Toner, Halep'in düşmesiyle iç savaşın sona ermeyeceğini ve şiddet dalgasının ülkedeki diğer bölgelere sıçrayacağı uyarısını yaptı.

Son olarak, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Almanya'daki buluşmasından da bir sonuç çıkmadı.